Jak vyčistit pračku octem a sodou? Zbavte se špíny i pachů!

jak vycistit pracku octem a sodou

Pračka je jedním z nejvyužívanějších zařízení v našich domácnostech, které za nás odvádí špinavou práci. Mnozí lidé ale opomíjejí pravidelné čištění a údržbu pračky, které jsou přitom klíčové pro její správné fungování i dlouhou životnost. Jak pračku vyčistit? Jedním z nejjednodušších, a přitom nejefektivnějších způsobů je použití běžných domácích přísad jako je ocet a soda. S pomocí následujícího návodu zvládne důkladně vyčistit pračku každý!

Základní pravidla péče o pračku

Koupí kvalitní pračky péče o prádlo nekončí, ale začíná. Ani nejdražší prací gel totiž nezachrání vaše oblečení před vyblednutím a zatuchlým zápachem, pokud je vaše pračka zanesená nečistotami a mastnotou. Za nedostatečně vypraným prádlem a nepříjemným zápachem stojí bakterie a plísně, které se v pračce množí v důsledku usazování nečistot z prádla a zbytků pracích prostředků. Prevence bakterií je přitom jednoduchá.

  • Pravidelně perte i na vyšší teploty. Ručníky, ložní prádlo a další odolné prádlo snesou praní na 60 °C a horká voda během cyklu zlikviduje nežádoucí organismy.
  • Po vyprání ihned nezavírejte dvířka pračky, ve vlhkém prostředí se totiž snadno množí bakterie. Vyvětrat nechte jak buben pračky, tak dávkovací zásuvku. Pokud v zásobníku zůstaly usazeniny, vytřete vnitřek hadrem a při větším znečištění se nebojte celý zásobník vytáhnout a pořádně vyčistit horkou vodou.
  • Nezapomínejte na pravidelné čištění pračky alespoň jednou za měsíc. Čištění pračky vám zabere pouhých pár minut, ale voňavé a zářivě bílé prádlo stojí za to.
  • Gumové těsnění na dvířkách pračky čistěte po každém praní, vyjměte zachycené nečistoty a otřete těsnění vlhkým hadříkem.
  • Nejčastěji opomíjenou součástí pračky je filtr, který se většinou nachází dole pod bubnem, za krytem na přední straně pračky. Jakmile kryt otevřete, vyteče z něj trochu vodu, proto si pod pračku nachystejte savý hadřík. Filtr v pračce zachycuje prach, vlasy, chlupy a další nečistoty, proto jej alespoň párkrát do roka vyjměte a důkladně propláchněte horkou vodou.
  • Pravidelné větrání v místnosti, kde pračka stojí, vám díky lepší cirkulaci vzduchu pomůže s rychlejším vysycháním pračky.

 

jak vycistit pracku octem

 

Jak vyčistit pračku octem

Nejprve odstraňte z bubnu pračky a gumového těsnění zachycené vlasy a jiné nečistoty. Poté nalijte do prázdného bubnu pračky dva hrnky octa a spusťte nejdelší program s nejvyšší teplotou. V poslední době se oblibě těší také bílý ocet. Bílý ocet obsahuje 10 % kyseliny octové, je tak koncentrovanější a účinnější než běžný ocet (který obsahuje jen 8 %). Bílý ocet navíc není doslazovaný, takže se na úklid hodí více.

Jak vyčistit pračku bílým octem? Zalijte buben pračky horkou vodou, a poté přidejte 1 až 2 šálky (240-480 ml) bílého octa. Poté spusťte pračku na nejdelší cyklus s co nejvyšší teplotou. Octový roztok pomáhá odstranit vápník a rez z vnitřku pračky, zatímco také odstraňuje nepříjemné zápachy.

Obdobně jako čištění pomoci kyseliny citronové se však čištění octem nesetkává s nadšením výrobců praček. Ocet je sice vysoce účinný v boji proti usazeninám a nečistotám, ale při častém používání může poškodit filtr a gumové těsnění, proto ho vezměte na pomoc maximálně párkrát do roka.

Ocet a soda

Ocet a soda je léty ověřený recept. Tyto běžné domácí přísady totiž dokážou zatočit s bakteriemi a plísní, ale dokážou efektivně odstranit také vodní kámen. Jak na to? Půl hrnku jedlé sody rozpusťte ve vodě a nalijte do přihrádky na prací prášek a aviváž. Do prázdného bubnu pračky poté nalijte dva hrnky octa a přidejte sáček jedlé sody. Spusťte nejdelší program s nejvyšší teplotou a po doprání pračku opláchněte. Roztokem z octa a sody očistěte i další místa, na které se usazuje vodní kámen. Do takto připraveného roztoku můžete na 30 minut namočit také zásobník na prací prostředky, bude jako nový.

Jak vyčistit pračku jedlou sodou?

Jedná soda je další účinná domácí přísada pro čištění pračky, a především skvělý bojovník proti nepříjemnému zápachu. Soda bývá i hlavní přísadou v různých přírodních čisticích tabletách. Vám ale stačí smíchat půl šálku (120 ml) sody bikarbony s půl šálkem (120 ml) vody, aby vznikla pasta. Nanesete pastu na hadřík nebo houbu a otřete vnitřek pračky, včetně těsnění dvířek a gumových těsnění. Poté ji nechte působit asi 15-20 minut. Na závěr otřete pračku vlhkým hadříkem nebo houbou a otřete ji do sucha.

cisteni pracky sodou