Rekonstrukce vdechne domu nový život

V Kolíně, Kutné Hoře, Přelouči, Pardubicích, Chlumci nad Cidlinou, Městci Králové, Nymburku, Praze, Říčanech, Mnichovicích a Benešově působí stavební firma Stavby Vokolek. Byla založena v roce 1991, je za ní kvalitně odvedená práce a profesionální servis. Nabízí široké portfolio prací, od staveb nových rodinných domů, přes rekonstrukce rodinných domů, bytových jader až po autodopravu a čištění kanalizací.

Firma Vokolek provádí rekonstrukce bytových jader velmi často, vše zajistí včetně bourání, instalatérských a obkladačských prací. Protože má Zdeněk Vokolek vlastní autodopravu, veškerý sypký materiál, nejčastěji písek a štěrk, si na stavbu sám dopraví.

Majitele starších domů nejčastěji trápí vlhkost a statické poruchy. Domy dříve nebyly izolované od země, stará lepenka už nemusí sloužit svému účelu a domy mají vlhké zdi. Problémem mohou být také praskliny ve zdech nebo naklánějící se stěny. Příčinou může být díra v okapu, kterou několik desítek let stékala voda pod zeď a stěna se nakonec naklonila. Stěny v rozích dříve nebývaly dobře spojeny, snadno praskaly. Hodně problémů je skrytých, může to být vodovod, který v zimě zamrzá, nebo voda z ulice, která pravidelně vyplavuje zahrádku. Plánovanou přestavbu je proto třeba předem promyslet a poradit se s odborníkem ještě před zahájením stavebních prací. Stavební inženýr řekne, co všechno je třeba v domě opravit a vyměnit. Vlhkosti se lze zbavit drenáží a hydroizolačním nátěrem, nosné zdi domu se dají podříznout. Nebezpečnost prasklin ve zdi je možné posoudit pomocí sádrových terčů. Pokud po pár měsících neprasknou, není trhlina nebezpečná. V opačném případě je nutné přivolat statika. Staré uspořádání domu nemusí současnému obyvateli vyhovovat, příčky se dají změnit snadno, ale bourání nosných stěn je třeba zvážit. Nejvíce energie uteče ze starého domu okny, hned na druhém místě je střecha a podlaha v přízemí. Při rekonstrukci je dobré střechu a podlahu zaizolovat a tepelně izolační obálku završit novou fasádou.