Stará okna vyměnit nebo renovovat?

Libor Procházka z jižních Čech se během své dlouholeté praxe, při které se věnoval výměně oken a dveří, často setkával s dotazy zákazníků, zda je možné okna a dveře opravit. Právě tyto dotazy ho dovedly od výměny oken a dveří k jejich renovaci, které se věnuje od roku 2001. Renovace oken a dveří spočívá v hliníkovém opláštění venkovních rámů, zlepšení jejich tepelných vlastností a změně vzhledu.

Libor Procházka pracuje s hliníkovými profily firmy Stemeseder, která v oboru působí již od roku 1967. Zákazníci si mohou vybrat ze širokého spektra barev, RAL odstínů i dřevo dekoru, rámy se standardním zaoblením i ostrou hranou 4K design. Díky hliníkovému opláštění se majitel domu nebo bytu vyhne demolici a nepořádku, protože práce probíhají zvenku a chod domácnosti nijak nenaruší. A jak renovace probíhá? Všechna okna musí být nejprve detailně zaměřena a musí být zvolen vhodný typ profilace. Pokud je třeba, původní okna jsou před instalací opláštění opravena. Potom se na narážecí podložky připevní profily systému hliníkového opláštění. Po instalaci a krátkém úklidu je zakázka hotová. Hliníková vrstva na oknech má velmi dlouhou životnost, Libor Procházka na opláštění dává třicetiletou záruku. V porovnání s výměnou oken je renovace levnější, majitel domu tak výrazně ušetří.

Pokud si zákazník není jist, zda je v jeho případě vhodnější renovace oken nebo jejich výměna, může si objednat konzultaci. Pracovník firmy stávající stav oken prověří, doporučí další postup a vypracuje nezávaznou cenovou nabídku. Záleží jen na zákazníkovi, jak se rozhodne. Instalované opláštění je dobré pravidelně kontrolovat a jednou za rok provádět servis. Okna jsou při něm odborně seřízena, promazáno kování a případně i vyměněno těsnění nebo skla. Zákazníci Libora Procházky mají v rámci zakázky servis dvakrát zdarma.