Vytvořte si stylové posezení na balkoně i s malým prostorem

posezeni na balkone

Představte si, jak po náročném dni usedáte na svůj pohodlně zařízený balkon a vychutnáváte si hrnek čaje nebo sklenku vína. Útulné a stylové posezení si můžete vytvořit i na malém prostoru. Pokud nevíte jak na to, nechte se inspirovat našimi tipy pro zařízení malého balkonu.

Nad čím se zamyslet před zařizováním balkonu

Než se vrhnete do zařizování balkonu, promyslete si, k čemu ho chcete využívat. Je to stolování, relaxace nebo třeba cvičení na čerstvém vzduchu? Pokud bojujete s prostorem, možná budete muset upřednostnit pouze jedinou činnost a zařídit balkon podle ní. Zásadní roli hraje také rozpočet, ale ani ten vás nemusí zastavit. Pokud si nemůžete dovolit nový nábytek a dekorace, různé internetové i kamenné bazary se jimi jenom hemží. V neposlední řadě vemte v potaz počet lidí, kteří budou balkon využívat. Pokud zaberete celou plochu jedním velkým křeslem, zbytek rodiny si malý balkon nejspíš nebude moci užít.

sezeni na balkone

Chytré řešení nábytku

Posezení na balkoně nemusí znamenat těžkopádný venkovní nábytek. U menších balkonů se naopak zaměřte na lehké a skladné kousky, které můžete snadno přesouvat a uspořádat podle potřeby. Skvělým řešením jsou skládací židle a stolek. Když je zrovna nepotřebujete, jednoduše je složíte a získáte více prostoru. Stolek by měl poskytovat dostatek místa na ranní kávu a snídani, a pokud na něm chcete pracovat, zaměřte se také na jeho výšku a stabilitu. Sázkou na jistotu jsou kousky z přírodních materiálů jako je dřevo nebo ratan.

Útulné útočiště

Nepostradatelnou součástí pohodlného posezení jsou měkké polštáře a deky. I obyčejná dřevěná lavice nebo skládací židle se díky stylovému polstrování a hřejivé dece promění v útulné místo k odpočinku. Textilie navíc mohou vnést do vaší relaxační zóny barvy a odraz vašeho vkusu.

Romantické osvětlení

Večerní sezení na balkoně si užijete mnohem víc, když budete obklopeni příjemným a teplým světlem. Malé lucerny, LED závěsná světýlka nebo solární lampy dodají vašemu balkonu kouzlo a vytvoří romantickou atmosféru. Rozmístit je můžete buď na stěny nebo kolem balkonového zábradlí.

Skryté úložné prostory

Malý balkon může snadno působit přeplácaně, pokud nemáte dostatek úložného prostoru. Využijte multifunkční nábytek, jako jsou stoličky a taburety s úložným prostorem nebo stoly s poličkami. Tímto způsobem budete mít všechny potřebné věci po ruce, aniž by zabíraly cenný prostor. Obzvláště praktický je pak nábytek na kolečkách, který můžete snadno přesouvat.

Vertikální zahrada pro více zeleně

Květiny na balkoně dokážou vytvořit příjemnou a svěží atmosféru. Pokud nemáte na balkoně dost místa na nespočet truhlíků, využijte vertikální plochy. Květináče zavěste na stěny nebo na zábradlí, případně si pořiďte praktický stojan na květiny nebo vyvýšený záhon s několika poličkami. Vhodnými květinami na balkon, které snesou hodně slunce, jsou například sukulenty, petúnie, vitálky nebo oblíbené muškáty. Ve stínu nebo polostínu se naopak daří lobelkám, břečťanu nebo hortenziím. Čerstvé bylinky váš balkon nejen zkrášlí a provoní, ale navíc poslouží jako svěží ingredience do mnoha receptů.

kvetiny na balkone

Ochrana před sluncem

Zejména během letních měsíců může sezení na balkoně znepříjemňovat intenzivní sluneční záření. Venkovní markýza vám poskytne ochranu před sluncem a pomůže navíc zlepšit klima uvnitř bytu. Balkonová markýza kromě toho účinně chrání vaše soukromí před pohledy sousedů. Ideální je pak výsuvná markýza, kterou lze jednoduše svinout v závislosti na počasí. Levnější variantou jsou balkonové slunečníky, které můžete upevnit na balkonové zábradlí, aniž by vám stojan zbytečně zabíral místo.