Jeskyně v České republice: 8 našich nejkrásnějších jeskyní

Jeskyně v České republice: 8 našich nejkrásnějších jeskyní

Jeskyně jsou ideální výletní destinací pro všechny věkové kategorie. Podzemní prostory nabízí nejen příjemné zchlazení v horkých letních dnech, ale také exkurzi do dávné minulosti. Jeskyně, vytvořené před stovkami milionů let, lákají návštěvníky svou jedinečnou atmosférou, dechberoucími krápníkovými útvary a fascinující historií. V Česku se nachází přes 2000 známých jeskyní, ale my jsme pro vás připravili seznam osmi nejkrásnějších a nejzajímavějších jeskyní, které rozhodně stojí za návštěvu.

Romantická projížďka na lodičkách v Punkevních jeskyních

Punkevní jeskyně jsou nejvyhledávanějšími jeskyněmi Moravského krasu, ležící asi dva kilometry od Skalního mlýna. Čeká vás asi hodinová procházka okouzlujícími chodbami s krápníkovou výzdobou až na 138 metrů hluboké dno proslulé propasti Macocha. Vyhlášená je zejména romantická plavba na lodičkách v podzemní říčce Punkvě. Plavba je přerušena prohlídkou majestátního Masarykova dómu, který patří mezi nejkrásnější podzemní prostory Moravského krasu.

K jeskyni se dostanete jak pěšky, tak silničním vláčkem nebo lanovkou. Punkevní jeskyně jsou součástí nejdelšího jeskynního systému ve střední Evropě, tzv. Amatérské jeskyně, jejíž délka přesahuje 45 kilometrů.

Jeskyně v České republice

Sloupsko-šošůvské jeskyně ukrývají světoznámou archeologickou lokalitu

Sloupsko-šošůvské jeskyně leží na severním okraji Moravského krasu, u městečka Sloup. Jedná se o největší zpřístupněné jeskyně v České republice. Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí.

Jeskyněmi vede krátký a dlouhý okruh o délce 890 metrů a 1760 metrů. Oba okruhy končí ve světoznámé archeologické lokalitě – jeskyni Kůlna, ve které byly nalezeny kosterní pozůstatky neandrtálců staré kolem čtyřiceti tisíc let. Nejvýznamnějším objevem v tunelovité jeskyni je zlomek horní čelisti dospívajícího chlapce z doby před 120 000 lety.

Koněpruské jeskyně okouzlí koněpruskými růžicemi i kosterními nálezy

Koněpruské jeskyně leží asi 30 kilometrů od Prahy. Nejdelší jeskyně v Čechách staré desítky milionů let lákají návštěvníky svou unikátní výzdobou, tzv. koněpruskými růžicemi, které připomínají obávanou růžičkovou kapustu. V jeskyních najdete také sintropády a další rozmanité krápníkové útvary. Prohlídku dále zpestřuje výstavka jedinečných paleontologických nálezů a návštěva tajné středověké penězokazecké dílny. Prohlídka trvá okolo 60 minut a překonáte během ní 483 schodů.

Jeskyně v České republice

Jeskyně na Špičáku – nejstarší doložené jeskyně ve střední Evropě

Jeskyně se nachází na Jesenicku, pod kopcem Velký Špičák. Jeskyně na Špičáku jsou nejstaršími písemně doloženými jeskyněmi ve střední Evropě, první zmínka o nich sahá až do první poloviny 15. století. Stáří jeskyní je odhadováno na neuvěřitelných 350–380 milionů let.

Přes 400 metrů dlouhý podzemní labyrint chodeb a puklin vytvořený v devonských mramorech v minulosti často sloužil jako úkryt, což dokládají četné epigrafické nápisy a malby na stěnách. Chodby mají vlivem tajících vod ustupujícího ledovce charakteristický srdcový profil. Kromě klasické prohlídkové trasy o 230 metrech nabízí jeskyně pohádkovou trasu pro mateřské školy a žáky 1.-3. tříd.

Chýnovská jeskyně – první veřejně přístupná jeskyně na území ČR

Chýnovská jeskyně se v roce 1868 stala první veřejně přístupnou jeskyní na území ČR. Jeskyně, charakteristická zejména barevnými stěnami a stropy rozmanitých tvarů, se nachází v blízkosti Tábora, asi tři kilometry severovýchodně od města Chýnov.

Návštěvníky jistě zaujme pestré střídání barevných amfibolitů a vápenců. Tyto dvě horniny se podílely na vzniku pozoruhodných kruhových útvarů na stěnách, geology zvaných „oka“. Při prohlídce na vás budou mžourat bílá, žlutá, hnědá i červená oka v nejrůznějších odstínech. Nejznámější z nich je Purkyňovo oko, které dohlíží na stejnojmenné jezírko.

jeskyně v čr

Nejbohatší krápníková výzdoba v Javoříčských jeskyních

Javoříčské jeskyně, tvořené složitým komplexem chodeb, dómů a propastí, leží pod kopcem Špraněk v okrese Olomouc. Podzemní systém byl vytvořen v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Špraněk, který dal jméno také národní přírodní rezervaci nad jeskyněmi.

Javoříčské jeskyně jsou proslulé bohatou a pestrou krápníkovou výzdobou. Návštěvníci se během asi hodinové prohlídky mohou kochat křehkými krápníkovým brčky o průměru pouhých několika centimetrů i majestátními stalaktity, stalagmity a sintrovými kupami.

Jeskyně na Turoldu evokují procházku po dně oceánu

Jeskyně na Turoldu jsou jediné zpřístupněné jeskyně v jurském vápenci v ČR. Nachází se v přírodní rezervaci Turold na okraji vinařského města Mikulov. Spolu s jeskyní Liščí díra tvoří 2 a půl kilometrů dlouhý labyrint chodeb.

Namísto typických krápníků najdete v turoldských jeskyních výzdobu tvořenou korozními tvary, které připomínají korálové útesy. Za procházkou po dně moře tak nemusíte vůbec jezdit daleko. Během prohlídky zavítáte také do dechberoucího Jezerního dómu, v němž leží jeskynní jezírko se smaragdově zbarvenou vodou. Jezerní dóm je se svou délkou 30 metrů a šířkou 17 metrů největší částí zpřístupněného komplexu. Vedle jezírka se rozpíná „kamenná pěna“ s krystalky kalcitu, která vznikla chemickým rozpouštěním.

Během července a srpna se můžete zúčastnit také romantické noční prohlídky.

jeskyně v čr

Mladečské jeskyně sloužily jako rituální pohřebiště cromagnonského člověka

Mladečské jeskyně leží v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví, u obce Mladeč. Jeskyně vytvořené z devonského vápence se nacházejí převážně pod vrchem Třesín. Najdete zde pestrou krápníkovou výzdobu, jejíž dominantou je přes dva metry vysoký stalagmit Mumie.

Mezi nejkrásnější a téměř neporušené prostory patří Chrám přírody nebo Panenská jeskyně. Po jejich znovuobjevení v 19. století byla v Mladečských jeskyních objevena řada koster pravěkých lidí i jejich výtvory. Jeskyně jsou největším a nejstarším sídlištěm cromagnonského člověka ve střední Evropě. Světově proslulou archeologickou lokalitou je Dóm mrtvých se zbytky ohnišť, kostí pravěkých zvířat a také rekonstrukcí dávného rituálu s figurínami pravěkých lidí.