Muzeum pro děti i dospělé

Děti většinou nebaví chodit s rodiči po památkách, prohlížet si jednotlivé exponáty a historické interiéry. Dovolte proto, abychom vám dali tip na muzeum, které děti určitě nadchne.

Muzeum domečků panenek a hraček v Litomyšli je umístěno v jednom z Měšťanských domů v Jiráskově ulici, naproti Zámeckému pivovaru a bývalé jízdárně. Je součástí Zámeckého návrší, a proto ho v Litomyšli zcela jistě nepřehlédnete. Muzejní expozice obsahuje sbírku MUDr. Dobromily Filové a navazuje na úspěšné výstavy konané na druhém okruhu litomyšlského zámku. Zahrnuje exponáty od roku 1850 až po současnost, v posledních letech byla rozšířena o více než 250 exponátů. Na 250 metrech čtverečních je v šesti místnostech muzea hraček vše, s čím si předchozí generace děvčat hrály. Návštěvníci uvidí historické domečky a pokojíčky, budou si moci prohlédnout bydlení princezen, venkovských lidí, obchůdky i americké farmy. Nejstarší panenka expozice je oblečena do litomyšlského kroje, nejnovějšími přírůstky sbírky jsou panenky Barbie.

V muzeu se nebudou nudit ani kluci, pro ně jsou určeny modely železnice, autíčka, cirkus s maringotkami, nože, různé hry a jiné historické hračky. Součástí expozice je také dětský koutek. Muzeum je po dobu prázdnin otevřeno denně od 10. do 17. hodiny, v rámci akce „Víkend začíná ve čtvrtek“ je v muzeu pro jednotlivce zvýhodněné vstupné. Pokud by chtěly přijít větší skupiny, je dobré se předem objednat.

Panenky dětem dříve vyráběli hlavně rodiče, a to z textilu, vlny, ze dřeva nebo i ze slámy. V Čechách se už od poloviny 18. století začaly vyrábět dřevěné kloubové panenky jako dostupnější varianta drahým zahraničním hračkám. První panenky měly sádrovou hlavu s malovaným obličejem, dřevěné tělo a textilní končetiny. Postupně se jejich vzhled vylepšoval a vznikla propracovaná umělecká díla. V polovině 19. století se hlavičky začaly odlévat do forem, panenky měly skleněné nebo foukané oči s modrou rohovkou. Začátkem 20. století se prodávaly německé panny s realistickou podobou dětského obličeje, v Americe lehké a méně křehké celuloidové. Později se objevily panenky mrkací a celuloid nahradila umělá hmota a vinyl.