Za volant nejdříve v osmnácti

Řízení motorového vozidla patří k základním dovednostem moderního člověka. Ten, kdo vlastní řidičský průkaz na nákladní vozidlo, kamion nebo autobus, má možnost se řízení vozidel věnovat i jako profesi.

Autoškola okres Příbram Jaroslava Patáka nabízí kurzy řízení na všechna oprávnění, a to i na motocykly a traktory. Kurzy probíhají v provozovnách v Dobříši, v Krásné Hoře nad Vltavou, v Příbrami a v Sedlčanech, a to buď v odpoledních hodinách ve všední dny nebo v sobotu dopoledne. Na kurz pro získání řidičského oprávnění  skupiny AM neboli na moped se mohou hlásit zájemci už od věku patnácti let. O rok starší uchazeči se mohou v autoškole posadit na malý motocykl Suzuki a pokusit se složit teoretickou zkoušku a praktické jízdy na oprávnění A1. Žadatelé od věku osmnácti let už žádné omezení nemají, mohou si splnit sen a naučit se jezdit na větším motocyklu, v osobním autě, nákladním vozidle i autobusu. Od věku 21 let je možné získat oprávnění na motocykl s výkonem nad 25 kW.

Největší zájem je o řidičské oprávnění B, to jest na osobní automobil do celkové hmotnosti 3,5 tuny a osobní automobil s přívěsem o celkové hmotnosti přívěsu do 750 kilogramů. Na Příbramsku probíhá výuka na vozidlech Škoda Fabia, Citroën a Škoda Octavia, kurz trvá šest až osm týdnů. Kdo je držitelem oprávnění B, může se začít učit řídit nákladní vozidlo, získat  oprávnění C a poté i CE na nákladní vozidlo s přívěsem. K získání oprávnění na řízení autobusu je třeba mít řidičský průkaz na osobní vozidlo, praktická výuka potom probíhá na autobusu Karosa. Nejnáročnější je získat oprávnění na autobus s přívěsem nad 750 kilogramů, protože uchazeč musí mít předchozí řidičská oprávnění až do skupiny D. Naučit se řídit traktor mohou už sedmnáctiletí, na ně v autoškole čeká traktor Zetor.

Jaroslav Paták se řízení vozidel nevěnuje jen z hlediska pedagogického, ale i praktického. Provozuje na Příbramsku, Sedlčansku, Milevsku a ve Zruči nad Sázavou taxi službu a autobusovou dopravu. Taxi služba je provozována osobními automobily, po domluvě předem lze zařídit přepravu až pro osm osob, autobusová doprava je určena po smluvní přepravu do 21 osob.