Až příště pojedete z Přerova do Olomouce zastavte se v obci Kokory

V Česku je spousta obcí, přes které jsme zvyklí pouze projíždět na cestě za svým cílem. Je to však škoda, jsme země s bohatou historií a téměř každá i malá vesnička má své zajímavosti, tajuplná místa i historické budovy. Jednou takovou obci jsou i Kokory v okrese Přerov. V této nenápadně obci s katastrálním územím 671 ha žije 1100 obyvatel. Oblast Komor patří k jedněm z nejdéle obydlených míst na Přerovsku, což dokládají archeologické nálezy sahající až do doby bronzové. I následná historie obce je velmi bohatá, první písemná zmínka o ní sahá do roku 1279. Název Kokory je odvozen od pánů z Kokor. V roce 1535 byly Kokory dekretem Ferdinanda I. povýšeny na městečko.

Později město patřilo i Jezuitům, kteří ho zvelebovali. Zachovaly se po nich barokní památky, například kaple sv. Františka Xavera z roku 1761 nebo jezuitský pivovar. Kaplička má vysokou výtvarnou úroveň a vysoce kvalitní plastiky. V minulosti u ní navíc bývalá údajně léčiva studánka. Pivovar patřil téměř čtvrt století k nejvýznamnějším stavbám městečka, kolem pivovaru pravděpodobně vedla původní cesta od Přerova na Olomouc. Pivo se v obci Kokory vařilo až do roku 1901, podle pověsti bylo velmi dobré jakosti. Údajně bylo černé. K místům pamětihodnostem dále patří kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Žádná obec by se neobešla bez svých tajuplných legend. V obci Kokory se o ně stará místní kopec Hradisko. Krajem kolují pověsti o středověkém hradu, hradním pánovi, jeho krásné dceři, jejich nápadnících a prokletí či zmizení hradu. Lépe poznat místní legendy, pamětihodnosti i obec samotnou se můžete vypravit sami, obcí vede modrá turistická stezka. Ve východní i části obce najdete chatovou oblast v jejíž blízkosti jsou rybníky s možností rybaření. U lesa Háje je myslivecká chata. Obec žije bohatým kulturním i sportovním životem a rozhodně stojí za návštěvu.