Dominantou Želkovic je románská rotunda

Možná jste až do této chvíle netušili, že existuje obec Želkovice. Není divu, protože jde o malou vesničku, ve které žije necelá stovka obyvatel. Ale až budete o víkendu přemýšlet, kam pojedete na výlet, vzpomeňte si na ni a určitě nebudete svého rozhodnutí vyrazit na Lounsko litovat. Želkovice najdete mezi Bílinou, Louny, Lovosicemi a Mostem. Silnice první třídy č. 15, která spojuje Most a Lovosice, prochází právě přes Želkovice.

První zmínka o této vesnici se v historických dokumentech objevila už v roce 1237, kdy se o ní psalo jako o majetku Šebestiána ze Želkovic. Její dominantou je římskokatolický filiální kostel svatého Petra a Pavla, který stojí na návrší nad západním okrajem vesnice. Jeho jádrem je románská rotunda s půlkruhovou oltářní nikou, postavená krátce po roce 1230. Interiér rotundy je zaklenutý kupolí, na rotundu navazuje novorománská chrámová loď s plochým stropem z let 1852 až 1853, postavená podle plánů inženýra Wetzla. Po dostavbě lodi se z rotundy stal presbytář, vyhrazený kněžím. Kostel je zařízen barokně, do zdiva je vsazena plastika tzv. Turka. Před západním průčelím kostela stojí na reliéfem zdobeném soklu socha sv. Josefa z roku 1762. Pokud si chcete jednu z 28 dochovaných rotund, která je od roku 1958 chráněnou kulturní památkou ČR, prohlédnout, určitě neváhejte. Želkovice mají kromě kostela také svůj hřbitov, veřejný vodovod a obecní úřad, který sídli v domě s čp. 33.

Přímo v Želkovicích asi ubytování nenajdete, ale v nedalekých Třebívlicích, které jsou spádovou obcí, ano. Tam se lze také občerstvit, nakoupit, navštívit zámecké vinařství, muzeum a zámek. Cílem výletu v této oblasti může být také zřícenina gotického hradu Kostomlaty, gotického hradu Házmburk, rozhledna Stříbrník nebo romantická vyhlídková věž Milešovka, vybudovaná v roce 1905 na 837 metrů vysoké hoře Milešovce v Českém středohoří.