Heslem „Tužme se“ se stále řídí

V nevelké obci Horní Bradlo na Chrudimsku funguje fotbalový klub s dlouholetou tradicí, sahající až do roku 1960. Naplňuje odkaz myšlenek Miroslava Tyrše a Jindřicha Fügnera, zakladatelů Sokola. Heslo „Tužme se“ znamenalo na konci 19. století nejen upevnění zdraví, ale také národní hrdosti. Na počátku dvacátého století vznikla v Horním Bradle tělocvičná základna, na níž navázala tělovýchovná jednota. Historie sportu je v obci spojena především s fotbalem. V roce 1936 byla postavena dřevěná sokolovna, kde probíhala sokolská cvičení, fotbal se hrál na starém hřišti. Nové hřiště, které slouží dodnes, bylo vybudované v roce 1960 a hned v prvním odehraném zápase domácí zvítězili s převahou 11 : 0. V sedmdesátých letech byly postaveny šatny hráčů, zázemí pro rozhodčí a samotné hřiště se stále udržovalo a opravovalo. Fotbalový klub se stabilně drží v okresním přeboru Chrudimska, k jeho úspěchům patří velmi dobré umístění v „zemědělských pohárech“.

V roce 1989 byla postavena nová sokolovna a v následujícím roce předána do užívání TJ Horní Bradlo. Slouží jako zázemí pro fotbalový klub, volejbalisty a další sportovní aktivity. Stala se oblíbeným místem soustředění různých sportovních organizací, které využívají jak tělocvičnu, tak ubytovnu o šesti pokojích. V roce 2005 byl u sokolovny vybudován tenisový kurt.

Kromě fotbalových a volejbalových utkání se v Horním Bradle těší velkému zájmu také cvičení žen. Tělovýchovná jednota se podílí na dalších akcích, jako je Maškarní karneval, průvod masek, vzpomínkový Memoriál, zápasy svobodných proti ženatým a mužů proti ženám.

Tělovýchovné jednotě se daří i díky několika sponzorům, kteří ji podporují. Je to majitel Dřevozávodu Ing. Miroslav Řádek, akciová společnost Zemědělská, Penzion u Kozlů a Nasavrcká stavební s. r. o. Zásluhy v propagaci klubu má Daniel Mičík, který vytvořil jeho logo a první webové stránky.