Kaktusy denní zálivku nepotřebují

Kaktusy a sukulenty jsou krásné rostliny, bývají pro nás symbolem Ameriky, Mexika a dalších zemí s teplým podnebím. Přesto u nás mají spoustu příznivců, kteří kaktusy sbírají a věnují se jejich pěstování. Patří k nim Tomáš Duben z Jasenné na Náchodsku. Kaktusy začal sbírat v roce 1964 pan Miloš Duben. Svému koníčku se intenzivně věnoval, v jeho činnosti ho podporovala manželka Anna a v 80. letech minulého století se k němu přidal syn Tomáš a jeho žena Jitka, později i vnoučata Tomáš a Natálie. V roce 1991 rodina založila firmu a začala se věnovat pěstování zeleniny. V roce 1999 došlo v pěstování kaktusů k oživení, firma je začala v různých velikostech dodávat obchodníkům. V roce 2002 se kaktusy pěstovaly na ploše 600 metrů čtverečních, v současné době již na 2000 čtverečních metrů a jde o největší pěstírnu kaktusů nejen v České republice, ale pravděpodobně i v celé střední Evropě. Zakladatel Miloš Duben tragicky zahynul v Argentině v roce 2011 při jeho cestě za kaktusy.

Firma Duben – Kaktus.cz pěstuje kaktusy zajímavé pro sběratele jako je Ariocarpus, Astrophytum, Echinocactus, Sulcorebutia, Tephrocactus a další, zároveň se věnuje křížení Astrophyt. V jejích sklenících se najdou i nenáročné kaktusy, které si mohou pořídit začátečníci bez hlubokých znalostí těchto unikátních rostlin. V nabídce firmy jsou rovněž sukulenty a sukulentní bonsaje.

V Jasenné se kaktusy vysévají od prosince do května. V zimních měsících se rostlinám svítí zářivkami, aby se podpořil jejich růst, od března se výsevy přesouvají do skleníků, kde mají světlo, ale jsou chráněné před nadměrným svitem. Rostliny se vysévají do míchaného substrátu, který z větší části obsahuje minerální složky a asi z třiceti procent rašelinu, a to do plastových nádob s průhledným víkem. Měsíc až dva jsou výsevy zakryté, substrát musí být dostatečně vlhký, postupně se nádoby větrají a od čtvrtého měsíce se malé kaktusy přesazují do substrátu s obsahem kompostu. Kaktusy musí být umístěné na teplém a dostatečně světlém místě, v době růstu se zalévají jednou týdně nebo až jednou měsíčně podle velikosti rostlin.