Pojištění rizika se vyplatí

K pojištění mají lidé různý přístup. Někdo ho považuje na zbytečnost, jiný má uzavřené smlouvy na všechny události, které by ho mohly ohrozit. Která pojištění jsou nezbytná? S tím vám poradí Věra Nováčková v Plzně. Uzavřít s ní můžete životní, penzijní a cestovní pojištění, pojištění majetku a vozidel. Obrátit se na ni mohou i drobní podnikatelé, zájemcům o vlastní bydlení pomůže s vyřízením hypotéky.

Přestože na území celé Evropy platí zdravotní pojištění, doporučuje se při cestách do zahraničí přikoupit cestovní pojištění. V případě úrazu nebo onemocnění pojištěnci pomůže asistent při komunikaci s lékařem, pojistka obsahuje většinou i uhrazení přepravy domů a řeší spoluúčast na zdravotním ošetření. Vyplatí se také pojistit pro případ škod, které člověk může způsobit někomu jinému. Pojištění obvykle platí pro členy rodiny ve společné domácnosti včetně domácího mazlíčka. Stojí málo v porovnání s tím, kolik prostředků může zachránit.

Úraz nás zaskočí při dopravní nehodě, sportu, vaření, uklízení, provozování koníčků a také při obyčejné chůzi po ulici. Když si zlomíme nohu, dá se předpokládat, že se brzy uzdravíme, horší situace nastane, když úraz zanechá trvalé následky a ovlivní výši příjmů. I na tyto situace ale pojištění pamatuje.

Nemovitosti musí mít pojištěné ti, kteří je koupili na hypotéku, pro ostatní má význam jistota, že vyplacené náhrady pomohou s rekonstrukcí a opravou obydlí. Životní pojištění je důležité pro živitele, na nichž je rodina ekonomicky závislá. Při náhlém úmrtí živitele může rodina dál fungovat a hledat možnosti, jak nastalou situaci řešit. K životní pojistce se zpravidla dá sjednat i připojištění na pobyt v nemocnici nebo pro případ invalidity. Pro majitele nových aut má význam také havarijní pojištění, protože budou mít v případě zničení vozidla finanční prostředky na nákup nového. Pojištění zahrnuje spoluúčast, čím vyšší je, tím nižší platí klient pojistné. Je však dobré zvolit takovou spoluúčast, která nebude zničující. U pojištění domácnosti se doporučuje ve výši jeden až tři tisíce korun.