Posečená tráva poslouží jako hnojivo

Letošní rok je mimořádně bohatý na srážky, rostliny na příděl vody reagují a rychle rostou. Na jedné straně jsou louky, zahrady a parky krásně zelené, na druhé straně je třeba sekat trávu a prořezávat stromy daleko častěji než v jiných letech.

Stále oblíbenějším způsobem údržby travních ploch se stává mulčování. Speciálně tvarovaný nůž při sečení rozemele travní porost na drobné kousky a ty zůstanou ležet na pozemku. Opadá starost, kam s posečenou trávou. Mulčovat se dají veškeré travní plochy, přerostlá tráva, plevel, nálety, sady, plochy kolem silnic a příkopy. Ekologická likvidace porostu je výhodná i z dalších důvodů. Pálení trávy je problematické, plošné vypalování dokonce zakázané a hrozí za něj vysoké pokuty. Odvoz posekané trávy na skládky zabere čas a stojí peníze. Pravidelné mulčování ploch, kde roste plevel a nálety, při správném systému přináší během krátké doby dokonce rekultivaci pozemku, protože mulčovač je konstruován tak, aby případné nerovnosti na pozemku vyrovnal. Drobné kousky mulčované trávy, které zůstanou na pozemku ležet, zetlí a působí jako hnojivo pro obnovení a zlepšení kvality porostu. Ideální je mulčovat třikrát až čtyřikrát za rok, a to na začátku vegetačního období, kdy mulčovaná tráva slouží jako hnojivo pro růst další vegetace, podruhé na konci vegetačního období a potřetí podle výšky trávy. Pravidelná údržba travnatých ploch likviduje plevely a pylové alergeny, a také obtížný hmyz, který se ve vysoké zaplevelené trávě rád drží.  Dalším pomocníkem při úklidu zahrady je drtič nebo štěpkovač. Ořezané větve drtiče rozsekají na malé kousky, poradí si i s kůrou. Získaný materiál se dá uložit na kompost nebo využít k mulčování. Štěpkovače řežou větve na větší kousky, které v zimě poslouží k zatopení v krbových kamnech.

Pokud si na údržbu své zahrady sami netroufáte nebo ji nezvládáte, můžete si pozvat profesionály. Firma Zahrady Vanesska ze Slopného ve Zlínském kraji zahrady dokonale upraví, pokácí staré stromy, postará se o sečení, štěpkování i frézování stromů a zahradu dokonale uklidí. Pokud chcete vybudovat zcela novou zahradu, jste rovněž na správné adrese. Firma Zahrady Vanesska vám udělá kompletní návrh od grafického zpracování technologií 3D, přes závlahový systém až po samotnou realizaci.