Poznejte historii Valašska

Znovu je pro návštěvníky otevřeno Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, a to jeho tři okruhy – Dřevěné městečko, Valašská dědina a Mlýnská dolina.

Dřevěné městečko je nejstarší částí muzea, rozkládá se v rovinatém terénu městského parku. Veřejnosti bylo zpřístupněno v roce 1925. Návštěvníkům ukazuje podobu historického náměstí, tvořeného souborem originálních dřevěných staveb. Tyto stavby sem byly přeneseny z rožnovského náměstí a jeho širšího okolí, několik roubenek bylo postaveno podle existujících nebo i zaniklých předloh. Návštěvníci mají v Dřevěném městečku možnost nahlédnout do způsobu bydlení a života v malém městě v době od poloviny 19. do první čtvrtiny 20. století.

Nejrozsáhlejším okruhem je Valašská dědina. Svou členitostí připomíná skutečné vesnice na úbočí Beskyd. Soubor staveb připomíná každodenní život vesnice v období od konce 18. století do 50. let 20. století. Většina staveb jsou originály, přivezené z původních míst, případně kopie nebo vědecké rekonstrukce, postavené na základě historicky doložených faktů. Uspořádání zemědělských dvorů a interiérů je vytvořené podle historických událostí a skutečných příběhů konkrétních rodin, získaných při archivních a terénních výzkumech.

Mlýnská dolina je unikátní soubor živých staveb a zařízení, rozkládá se v údolní louce u starého vodního náhonu, kde byly v sedmdesátých letech 20. století postaveny technické objekty dokumentující rozvoj hospodářství od 17. do 19. století. V Mlýnské dolině je v pohybu vodní mlýn, pila a valcha, na hamru je možné vidět, jak pracoval kovář. Ve vozovně jsou staré dopravní prostředky a zemědělská technika z konce 19. a počátku 20. století.

Byla by velká chyba nenavštívit Pustevny, významné turistické středisko, ležící v nadmořské výšce 1018 metrů. Jde o jedinečný celek staveb Libušín, Maměnka a Zvonice, zahrnující mimo jiné i roubené stavby, vytvořené architektem Dušanem Jurkovičem. Jídelna Libušín a hotel Maměnka slouží původnímu účelu, v jejich prostorách se lze ubytovat nebo posilnit.