Přívlastková vína z tuzemských hroznů

V Petrově na Hodonínsku ve Vinařství Svoboda mají zájemci příležitost ve vinném sklípku ochutnat vynikající vína, a to v rámci individuální degustace i celovečerní akce s cimbálovou muzikou a pohoštěním z domácí zabijačky.Majitel vinařství Miroslav Svoboda pochází z rodu, který měl na Hodonínsku velké hospodářství a mimo jiné i vinice. Dlouho pracoval v zemědělství, vinařství se mu stalo koníčkem. Když se naskytla možnost začít podnikat, splnil si svůj velký sen a proměnil koníček ve svou profesi. V tratích Veselé v Petrově a Horní hory ve Strážnici vysadil patnáct tisíc vinných keřů přibližně dvaceti odrůd. Zaměřil se především na Chardonnay, Rulandské bílé, Modrý Portugal a Zweigeltrebe, z těchto odrůd vyrábí přívlastková vína.

Vinařství Svoboda zpracovává hrozny výhradně z vlastních vinic. Obhospodařuje je v integrované produkci, při ručním sběru dosahuje výnosu kolem dvou kilogramů na jeden keř. Vysoká kvalita hroznů a následně moštu, burčáku a vína je při stříhání na jeden tažeň a sedm oček zaručena. Hrozny se zpracovávají ve  velké domácí výrobně klasickou technologií s moderními prvky, mošt se odkaluje a při kvašení se chladí. Chemické látky se při výrobě vína používají v minimálním množství. Hrozny se lisují na nejmodernějším pneumatickém lisu, při výrobě se vinař snaží rozvinout přírodní vlastnosti vína odpovídající charakteru místa a odrůdě. Výsledkem je lahodný burčák a víno, které má v této oblasti většinou vyšší obsah alkoholu, výraznější chuť a vůni.

Vína z Vinařství Svoboda mají označení „zemská“. Musí splňovat specifické požadavky, vyrábí se jen z tuzemských hroznů a z oblasti, kde se pěstují pouze povolené odrůdy. Cukernatost je minimálně 14º NM. Labužníci mají šanci získat také archivní vína, a to již od ročníku 1989.V květnu 2012 byl vysvěcen a otevřen nový sklep vinařství, který patří k největším v České republice. Ve vinařství se lze také ubytovat, v památkové rezervaci Plže je sedm apartmánů pro 63 osob. V každém apartmánu jsou tři ložnice s celkem devíti lůžky, vybavená kuchyňka, sociální zařízení a bezplatné připojení k internetu.