Stožáry pro dopravu, na stadiony i na vlajky

Prostějovská firma FOR ELV s. r. o. je tradičním českým výrobcem stožárů. Zabývá se jejich vývojem, projektováním, výrobou a prodejem. Z provozu firmy ale odcházejí nejen stožáry veřejného osvětlení, ale také zpracované nerezové materiály. Společnost se zabývá rovněž ohraňováním plechů, svařováním Fe-Cr, Cu, Al, dělením plechů laserem a nově i řezáním profilů I, L, trubek a jeklů laserem.

V oblasti stožárů firma poskytuje kompletní sortiment, každý produkt je ověřený statickým výpočtem a zkouškou, všechny zatěžovací hodnoty jsou certifikované. Stožáry jsou žárově zinkované dle EN ISO 1461. Osvětlovací stožáry do výšky dvaceti metrů jsou buď stupňovité nebo kuželové, výškové stožáry od dvaceti do čtyřiceti metrů mohou mít pevný výložník a používají se také na fotbalových stadionech. V nabídce jsou i speciální stožáry pro využití v kolejové dopravě a k upevnění vlajek.

Řezání plechů laserem je velmi produktivní metoda dělení materiálu, plně nahradí některé klasické metody obrábění, například frézování. Zaručuje přesné rozměry a výbornou kvalitu řezu, je výhodná při velké tvarové rozmanitosti výpalku, například rotorových plechů z elektromotorů, tvarových spojek, ozubených kol a děrovaných plechů. V kombinaci s ohraňovacím lisem je laserové dělení plechů ekonomicky velmi výhodné pro přípravu krytů, rozvaděčů, skříní, mezikruží a patek. Zpracování plechů se provádí na moderních strojích firmy Trumpf. FOR ELV poskytuje v této oblasti komplexní služby od návrhu až po dodání nového výrobku. Provádí rotační laserové dělení, plošné laserové řezání, stříhání, ohýbání, svařování MIG pro ocel, TIG pro CR-Fe, broušení, povrchové úpravy a mechanickou montáž plechu. Plechy se ohýbají do různých, a to i složitějších tvarů. Podle požadavků zákazníků se vyrábějí atypické hliníkové parapety a prvky fasády, krabice a skříně pro elektrická zařízení, bočnice a další komponenty pro traktororové vlečky, lopaty, rypadla, pláště a díly mulčovače, nerez rámy a díly keramických pecí. Tvarové dělení trubek a profilů laserem se provádí ve třech osách, je určené především pro mosty a střechy. Stroji postačí zadat osové schéma, průnik se vypálí laserem, dělené a pálené trubky jsou připraveny přesně podle výkresů, výsledné profily do sebe zapadají. Technologie vyniká vysokou přesností tvaru řezu, polohy a vzdáleností mezi řezy, je výhodná pro skládání mostních a střešních konstrukcí.