V Žerůtkách můžete vidět i čolka

První budova, která upoutá pozornost každého návštěvníka obce Žerůtky, je kaplička u hlavní silnice ve směru na Znojmo. Asi devět kilometrů tuto vesnici dělí od druhého největšího města jižní Moravy, proslaveného nakládanými okurkami, vynikajícím vínem a architekturou.V Žerůtkách žijí necelé tři stovky obyvatel na výměře 218 hektarů. První písemná zmínka o obci se objevila už v roce 1353, původní prastará slovanská osada vznikla ve zvlněné krajině kolem místního potoka.

Dnes je dominantou obce této upravené vesničky kaple se zvoničkou, umístěná na návsi v centru obce. Je tady také budova mateřské školy, rybník s parčíkem a vodní nádrž. Lidé mají v Žerůtkách vše, co k životu potřebují. Vesnice je připojena na rozvod plynu, je tady místní vodovod i kanalizace, základní potraviny, drogerie a další věci se dají koupit v prodejně smíšeného zboží. O sportovní vyžití je postaráno v areálu s tenisovým kurtem a fotbalovým hřištěm. Obě sportoviště mají dobré zázemí včetně sociálního zařízení. V létě se dá přímo v obci koupat v chladivé vodě, za deštivých dnů přijde vhod fond obecní knihovny. O zábavu i další vyžití v obci se starají dobrovolní hasiči, kteří si v Žerůtkách vybudovali vlastní zbrojnici.

Obec Žerůtky je dobře dostupná veřejnou dopravou, nedaleko se nachází železniční stanice Olbramkostel. Za prací místní lidé dojíždějí do Znojma, řada pracovních příležitostí je také v nedaleké průmyslově-zemědělské zóně.Zdejší příroda je průmyslem dotčená jen málo, přímo v katastru obce je území s výskytem chráněných živočichů, zařazené do seznamu evropských lokalit Natura 2000. V Lomu u Žerůtek se vyskytuje například chráněný čolek dravý.   O tom, že se lidé v Žerůtkách dokáží dobře bavit, svědčí jejich plány na léto. Koncem května se chystají na plavbu lodí po Vranovské přehradě, spojenou s ochutnávkou vín a rautem, už od června se otevře stánek s občerstvením na místním koupališti.