Zlato už se v Těšovicích nerýžuje

Těšovice na Prachaticku leží na řece Blanici. Jsou dostupné po silnici i po železnici, žije v nich kolem tří stovek obyvatel. Obec Těšovice tvoří tři vesnice – Těšovice, Běleč a Bělečská Lhota. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1356, kdy Těšovice patřily do správy Vyšehradského proboštství. Od roku 1503 byly majetkem Rožmberků, později byly zastaveny městu Prachatice a opět vráceny. V dalších letech tvořily součást panství Prachatice – Volary. V Těšovicích se kdysi na řece Blanici rýžovalo zlato. V okolí je možné najít horniny s turmalínem, granátem, titanitem a dalšími minerály. Obec zažila i velkou tragédii, kdy v roce 1929 na železniční trati z Čičenic do Volar za silného mrazu strojvůdci ujel motorový vůz a srazil se s vlakem, který jel od Husince. Při srážce se těžce zranil topič lokomotivy, dalších devět lidí bylo lehce zraněno a na vlaku vznikla velká škoda.

Mezi významné stavby v obci patří kaple na návsi z roku 1880, vodní mlýny – Hanušův, Mauriců a Bělečský, bělečská kaplička pro poslední rozloučení a kaplička v Bělečské Lhotě, postavená kolem roku 1890.

Obecní úřad hospodaří s vyrovnaným rozpočtem. Výdaje směřují na činnost místní samosprávy, na komunální služby, svoz odpadů a provoz veřejného osvětlení. Další peníze byly investovány do veřejné zeleně a vzhledu obce, na údržbu a provoz kulturních a sportovních zařízení, opravu a údržbu silnic a lesní hospodářství. Na okraji obce provozuje svou činnost několik firem, zpracovávajících kámen z místního lomu. Těžba tady byla obnovena v roce 2006, do té doby lom vyhledávali hlavně potápěči.

V obci se zachovává tradice koledování. Děti chodí na Velikonoce kolem šesté hodiny ráno a v poledne řehtat řehtačkami místo zvonů. Chodí se řehtat tři dny, kdy nezvoní zvony. Třetí den v poledne děti dostávají od sousedů sladkosti, vajíčka a peníze. Také se udržuje tradice stavění májky.