Díly nalakované ve Vítkovicích nerezavějí

Skvěle ošetřené proti vnějším vlivům a nalakované opouštějí předměty různých velikostí, z kovu i ze dřeva, prostory ostravské firmy SUPROMA Production s. r. o. Společnost, která vznikla v roce 2011, má dva provozy – tryskárnu a lakovnu. V tryskárně je ruční tryskací box o rozměrech 7 x 5 x 3,5 metru s mechanickým sběrem abraziva, mostový jeřáb v lakovně unese až pět tun a umožňuje lakovat díly do délky až 16 metrů.

Ocel a jiné kovy jsou před korozí chráněny metalizací. Jde o velmi účinnou metodu pokovování žárovým nástřikem v různých tloušťkách. Toto pokovení zabraňuje průniku vlhkosti a kyslíku k povrchu kovu a prodlužuje životnost metalizovaných celků i v těch nejhorších atmosférických podmínkách. Povrch oceli nebo dřeva lze opracovat také tryskáním. Jemné abrazivní částice z ocelové drti působí na materiál metodou stlačeného vzduchu a dokonale ho vyčistí před povrchovou úpravou. Tryskání může být prováděno i suchým ledem, který je k materiálu podstatně šetrnější. Má více možností využití, čistí povrchy opatřené nátěrem způsobem tradičního pískování, a také mastné nebo silně znečištěné povrchy, a to i na špatně dostupných místech. Velkou výhodou je to, že jakmile čistící médium splní svou funkci, sublimuje. Konečnou úpravou montovaných komponentů a produktů, od kterých se očekává univerzální využití a estetická kvalita, je mokré lakování. Může se aplikovat na různé podklady, individuální konečná úprava se podřizuje požadavkům zákazníka. Při této metodě může být použita žáruvzdorná barva, která odolá velmi vysokým teplotám.

Před lakováním se díly ošetřují a upravují tryskáním, mechanickým čištěním a odmašťováním. K lakování se využívají vysokotlaké pneumatické a elektrické pumpy nebo středotlaké nádobkové pistole. Na konstrukci je nanesena základová antikorozní barva, potom protipožární nátěr, který tvoří bílý souvislý matný povlak a chrání ocelové konstrukce proti působení ohně a sálavého tepla. Nakonec se aplikuje uzavírací nátěr požadované barvy, který konstrukci chrání před působením agresivního prostředí.