Co je canisterapie a jak psí terapeuti pomáhají lidem?

canisterapie

Dnešní medicína a rehabilitační centra vymýšlejí stále nové a revoluční metody, jak svým pacientům pomáhat nejen s fyzickými, ale i s psychickými bloky.

Člověku již od nepaměti dělalo velmi často společnost zvíře – a pes u toho zůstal dodnes. Je známé, že zejména my Češi jsme velmi vášnivými pejskaři a s těmito chlupáči se tak setkáte v nejedné domácnosti. Věděli jste však, že se psi využívají i v různých lékařských sférách? Pojďme si v dnešním článku představit canisterapii!

Co je to canisterapie

Ještě než se pustíme do detailů o této zajímavé metodě, je třeba si vysvětlit, co canisterapie je a v čem spočívá. Pokud se podíváme na původ slova, dost nám to usnadní pochopení podstaty. Canis znamená pes a terapie zase znamená léčení. Canisterapie je forma podpůrné terapie, při níž se využívá kontaktu se speciálně vycvičenými psy k podpoře psychického i fyzického zdraví člověka.

Často se uplatňuje také v oblasti výchovy a vzdělávání. Zajímavé je, že bývá označována jako „léčba psí láskou“. Ve světě se začala výrazněji rozvíjet v 50. letech 20. století, v České republice pak až po roce 1990. Canisterapeutický tým tvoří psovod a pes, který úspěšně složil canisterapeutické zkoušky a na jejich základě získal oprávnění k vykonávání této činnosti.

Komu canisterapie může pomoci?

Kontakt se psem má široké využití – pomáhá lidem trpícím depresemi či psychickými poruchami, dětem v dětských domovech i seniorům v domovech důchodců. V ústavech pro mentálně a fyzicky postižené bývá součástí rehabilitace, jelikož podporuje procvičování těla a zlepšuje motoriku.

Canisterapie slouží nejen k relaxaci a zklidnění (na to máme i jiné metody, například různé koupele), ale i k aktivizaci tam, kde selhávají jiné metody – například u apatických, autistických nebo těžce postižených pacientů. Pomáhá při navazování kontaktu, podporuje ochotu k rehabilitaci, obnovuje hmatové vjemy a uvolňuje svalové napětí.

Její pozitivní účinky vycházejí mimo jiné z vyšší tělesné teploty psa a rytmických pohybů při dýchání. Celkově má canisterapie příznivý vliv na psychickou i fyzickou pohodu člověka.

canisterapie zkoušky požadavky

Jaký pes může dělat canisterapii?

Obecně se dá říci, že canisterapii může dělat jakékoli plemeno, které projde patřičnými zkouškami. Ano, i v případě canisterapie je třeba, aby pes prošel náležitými zkouškami a měl ke canisterapii certifikát. Nicméně přestože velmi záleží na povaze a výchově konkrétního psa, často se uvádí plemena, která jsou z různých důvodů pro canisterapii vhodná. Například zlatý retrívr je se svou přátelskou a společenskou povahou dokonalý kandidát a často ho na této pozici můžeme vidět.

Výjimkou nejsou ani labradorští retrívři – ti se mimo jiné uplatňují i jako “psi záchranáři”. Možná vás překvapí, že při canisterapii se můžete setkat i s bulteriérem – konkrétně s tzv “stafordy”. Přestože na první pohled mohou působit dojmem tvrďáků, jsou to neskuteční mazlové. V canisterapii se ale osvědčily i psi cordi, kteří byli zbožňování zesnulou královnou Alžbětou II.

canisterapie zkoušky

Jak probíhá canisterapie ?

Canisterapie se dělí na tři hlavní typy podle toho, jak je využívána.

Aktivity se psem jsou volné a neformální. Pes přijde mezi lidi, hraje si s nimi, nechá se hladit a tím zlepšuje náladu a celkovou pohodu.

Terapie se psem je cílená a probíhá pod dohledem odborníka, jako je fyzioterapeut nebo psycholog. Pes pomáhá při rehabilitaci, motivuje klienta k pohybu nebo komunikaci.

Vzdělávání se psem probíhá hlavně ve školách, kde pes pomáhá dětem se soustředěním, klidem i aktivním zapojením do výuky.

V praxi to znamená, že do škol, domovů nebo nemocnic dochází canisterapeutický tým – člověk se psem – a podle potřeby probíhá buď volný kontakt, nebo konkrétní cvičení. Vždy ale s cílem zlepšit náladu, zdraví nebo učení.

A co dodat?

Canisterapie je krásným příkladem toho, jak silné pouto mezi člověkem a psem může mít skutečně léčivý účinek. Ať už jde o jemné pohlazení, hravou aktivitu nebo cílené cvičení pod dohledem odborníka, vždy jde o společný okamžik, který přináší radost, klid a zlepšení celkové pohody.

Psi dokážou vycítit emoce, reagovat na potřeby člověka a být trpělivými průvodci na cestě ke zlepšení zdraví i duševní rovnováhy. Právě v tom spočívá kouzlo canisterapie – v obyčejném, a přitom mimořádně silném kontaktu, který léčí beze slov.Využít však můžete i různé lázeňské procedury, o kterých jsme psali – tak neváhejte a přečtěte si další článek.

Zdroje: Fyzioklinika, Alfabet, Chlupáči, Pomocné tlapky