Jaké má solná lampa účinky? 5 důvodů, proč ji mít doma!

solna lampa ucinky

Solná lampa dokáže zútulnit každý prostor, ale její okouzlující vzhled není jediným důvodem, proč ji mít doma. Solné lampy jsou vyrobené z přírodních krystalů himalájské soli, a do okolního vzduchu tak přirozeně uvolňují záporně nabité ionty. Tím zlepšují kvalitu vzduchu a mají blahodárné účinky na lidské zdraví i duševní pohodu.

Jak funguje solná lampa

Molekuly vzduchu mohou být buď kladné (kationty) nebo záporné (anionty). Čistý vzduch například v horských oblastech nebo po dešti je plný záporných iontů, které způsobují, že se nám dobře dýchá. Ve městech i v našich domácnostech však vlivem špatné kvality ovzduší a působením elektrických výbojů koncentrace záporných iontů klesá. Solná lampa vyrobená z himalájského solného krystalu do okolí přirozeně uvolňuje záporně nabité ionty, a ozdravuje tak vzduch v místnosti. Po zahřátí lampy žárovkou nebo svíčkou jsou její ionizační účinky ještě mnohem silnější.

Stylový doplněk do domácnosti

Solné lampy a svícny jsou ručně vytesané z celistvého kusu himalájského solného krystalu, výsledkem je tak jedinečný kousek přírody ve vaší domácnosti. K dostání jsou různé tvary i velikosti solných lamp, které zapadnou do každého interiéru. Nejoblíbenější jsou narůžovělé a bílé solné lampy, ale pořídit si můžete také lampu ve žluté, oranžové, červené nebo hnědé barvě. Jejich příjemné světlo navozuje romantickou a uklidňující atmosféru. Šedé solné lampy jsou vzácné a svým tmavším světlem působí tlumeněji.

solna lampa

Léčivé účinky solné lampy

Kromě okouzlujícího vzhledu přináší solné lampy několik zdravotních benefitů. Díky svým ionizujícím účinkům působí blahodárně především na dýchací cesty, ale čistší vzduch zlepšuje také kvalitu spánku a schopnost koncentrace. Pojďme si představit všechny ozdravné účinky solné lampy.

1. Pomáhá při astmatu a alergiích

Solná lampa je účinným pomocníkem pro lidi trpící alergiemi, astmatem nebo zánětem průdušek. Pomocí svých čisticích vlastností lampa odstraňuje z ovzduší prach, pyl a další alergeny, což vede k mírnějším alergickým reakcím a ke sníženému riziku astmatických záchvatů. Negativně nabité ionty uvolňované lampami mohou také pomoci rozšířit dýchací cesty a uvolnit dýchání, což přispívá k lepší kontrole astmatických příznaků. Solná lampa sice nedokáže nahradit pobyt u moře nebo v solné jeskyni, ale tomuto stavu se přibližuje, a to denně a v domácím prostředí.

2. Zlepšuje náladu a pomáhá při koncentraci

Negativně nabité ionty nejen čistí vzduch, ale také stimulují produkci serotoninu, známého jako „hormon štěstí“. Zvýšená produkce hormonu štěstí vede ke zlepšení a udržení dobré nálady, snížení stresu a celkové psychické pohodě. Také samotné teplé světlo z lampy navozuje příjemnou atmosféru a působí relaxačně. Vzduch nabitý negativními ionty dále zlepšuje mentální výkonnost a schopnost soustředit se. Solnou lampu tak ocení jak studenti, tak pracovníci na home office.

koncentrace

3. Zlepšuje kvalitu spánku

Čistý vzduch má blahodárné účinky také na náš spánkový režim. Uvolněné negativní ionty snižují úroveň stresu a úzkostí, takže se vám bude klidněji usínat. Kvalitu spánku zlepšují také uvolněné dýchací cesty a minimum prachu a bakterií v lampou vyčištěném vzduchu. Solné lampy si oblíbili také rodiče jako navigační světlo do dětského pokoje. Tlumené teplé světlo nenarušuje spánek a produkci spánkových hormonů, ale přesto vytváří pocit bezpečí.

4. Pomocník při boji s elektromagnetickým smogem

V dnešní době je každá domácnost vybavena mobilními telefony, wifi, televizory a počítači, které produkují tzv. elektrosmog. Jedná se o elektromagnetické záření, které způsobuje chronickou únavu a zvyšuje stres. Solné lampy mohou pomocí uvolňování negativních iontů minimalizovat škodlivé účinky elektrosmogu.

Jak používat solné lampy:

Aby vám lampa přinesla co nejvíce výhod, umístěte ji do místnosti, kde trávíte nejvíc času, jako je obývací pokoj nebo ložnice. Nevhodné je naopak umístění na balkon nebo do koupelny, jelikož voda by solnou lampu zničila. Lampy umístěte kvůli riziku popálení mimo dosah malých dětí. Solnou lampu pravidelně zapínejte kdykoliv trávíte čas doma. Aby byla zachována její účinnost, nezapomínejte povrch lampy pravidelně čistit od prachu, klidně vlhkým hadříkem. Takto vám bude solná lampa se všemi blahodárnými účinky sloužit klidně desítky let.