Nemocný zub může být příčinou infekce

Trhání zubů moudrosti a zubů, které již nelze zachránit, odstranění části kořenového hrotu, váčků a cyst, úprava tkání před zavedením protézy a rovnátek – to všechno jsou úkony, kterými se zabývá stomatochirurgie. Většinu těchto úkonů provádějí ve stomatologických ordinacích, někdy se kvůli složitějším zákrokům musíme obrátit na specialistu – stomatochirurga.

Stomatologická a stomatochirurgická ordinace Primadent s. r. o. ve svém týmu takové odborníky má. Pacienti ji najdou v Brně – Komíně v Dělnické ulici ve Zdravotním středisku Konstancie. Lékaři ordinují denně od 7:30 do 15:00 hodin, pacientům se věnuje i specialistka v oboru dentální hygiena.

Extrakce zubů neboli trhání zubů je nejčastějším výkonem zubní chirurgie. Zákrok se provádí ambulantně a v lokální anestezii. Pro lepší průběh je dobré se předtím najíst, napít a hlavně si vzít všechny užívané léky. Zub je obvykle třeba vytrhnout v situaci, kdy je poškozen kazem nebo po úrazu, kdy je v ústech málo místa a zuby se do malých prostor nevejdou. Když se na zubu objeví kaz, není včas léčen, může se poškodit střed zubu a bakterie se dostanou až ke kořeni. Když nezabírají antibiotika ani resekce kořene, musí se zub vytrhnout, aby se infekce nešířila dál. Někdy se musí preventivně přistoupit k vytržení zubů také v případě, kdy pacienta čeká transplantace orgánu nebo onemocněl onkologickým onemocněním. Důvodem je riziko vzniku infekce.

Stomatologa je před zákrokem třeba informovat o alergiích, užívaných lécích a o zdravotním stavu. Trhání zubů může být komplikací pro diabetiky, osoby s vysokým krevním tlakem, poruchami srážlivosti krve, sklony k omdlévání a nemocemi srdce. Extrakce se provádí při anestezii, ta působí zpravidla dvě až pět hodin, proto pacient bolest nijak nepocítí. Rána se po vytržení může hojit i několik týdnů.