Samorost – unikátní kousek přírody ve vašem domově

Samorosty jsou fascinující dřevěné objekty, které dokážou oživit jakýkoliv prostor. Tento kousek přírody najde využití jak v interiérech, tak jako zahradní dekorace. Jak samorosty vznikají? Kam můžete tyto jedinečné kousky dřeva umístit? A kde je sehnat?

Samorost je kus dřeva, obvykle kořen nebo větev, který byl v průběhu času opracováván a tvarován přírodními vlivy, zejména vodou a větrem. Voda může vyplavit kořeny stromů a obrousit je do hladkých, zaoblených tvarů. Silný vítr zase dokáže deformovat větve stromů a vytvářet neobvyklé křivky. Na vzniku samorostů se někdy podílí také hmyz nebo houby, které na napadeném dřevě vytváří nevšední struktury. Samorosty nejsou vůbec upravovány lidskou rukou, což jim dodává jejich jedinečný a autentický vzhled. Jejich tvar často připomíná fantastické bytosti a zvířata, různé postavy nebo abstraktní umělecká díla.

Rozhodli jste se přinést kousek přírody ve formě tajemných samorostů do vašeho domova? Využít jej můžete hned několika způsoby. Samorosty se velmi často používají jako zahradní sochy nebo dekorativní prvky v zahradách a parcích. Jejich přírodní vzhled skvěle doplňuje rostliny, stromy a zahradní jezírka. Také v interiérech mohou samorosty sloužit jako jedinečné umělecké dílo, které dodá prostoru rustikální atmosféru. Dřevěné objekty můžete umístit na podstavec, zavěsit na stěnu nebo využít jako základnu pro lampu nebo svícen. Někteří řemeslníci navíc využívají samorosty pro výrobu originálního nábytku. Funkční a odolné židle, stolky nebo poličky ze samorostů zaujmou každou návštěvu.

Pokud toužíte po unikátních zahradních dekoracích nebo nábytku z profesionálně ošetřených samorostů, vyberte si z nabídky talentovaného řemeslníka Josefa Hypra. Na jeho e-shopu hypr-shop.cz nebo na facebookovém profilu Svět pařezů Pepe najdete magické svícny z majestátních pařezů, přírodní květináče ze samorostů nebo originální vázy a lucerny ze starých keramických i skleněných nádob. Umělec z Ivančic vdechuje rozbitým a zdánlivě nepotřebným věcem nový život a vytváří z nich nádherné zahradní i interiérové dekorace.