Jak na cestování se psem a kdy je nutný cestovní pas pro psa

cestování se psem

Plánujete dovolenou a chcete s sebou vzít čtyřnohého člena domácnosti? Cestování se psem není tak jednoduché, jak si možná myslíte! Chcete-li se svým psem sdílet vzpomínky na cestování, podívejte se na pravidla, která je při cestování se psem do zahraniční třeba dodržovat. Co je potřeba k cestování se psem? Jak cestovat se psem v autě a jaký pes může do letadla? Kdy pes potřebuje pas? Jak získat cestovní pas pro psa? Vice se dozvíte v dnešním článku.

Co je potřeba k cestování se psem?

Pro cestování se psy z České republiky do členských států EU musí být splněny následující požadavky:

Identifikace zvířete

Pes musí být označen mikročipem. Označení mikročipem provádí soukromý veterinární lékař. K označení je možné použít pouze mikročipy splňující ISO normy pro mikročipy a čtecí zařízení – ISO 11784 a ISO 11785. Pokud mikročip nesplňuje tyto požadavky, musí majitel nebo oprávněná osoba zajistit při každé kontrole odpovídající čtecí zařízení.

Označení zvířat tetováním je uznáváno, pokud je jasně čitelné a bylo prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011. Zvíře také musí být označeno před očkováním proti vzteklině a před vydáním pasu.

Cestovní pas pro psa v zájmovém chovu

Pes musí být doprovázen pasem zvířete v zájmovém chovu (dále jen „pas“). Tímto pasem rozumíme jednotný doklad platný ve všech členských státech Evropské unie. Každý pas je označen kódem země (pro Českou republiku platí písmena CZ) a pořadovým číslem. To přiděluje Státní veterinární správou.

Chovatel pas pro psa získá u soukromého veterinárního lékaře, který je schválený a registrovaný pro vydávání pasů krajskou veterinární správou, a kterému byl vydán Doklad o schválení a registraci. Požadované podmínky pro schválení jsou uvedeny v žádosti o schválení.

Podmínky a pravidla pasu pro Českou republiku, jakožto i jeho vzor, lze nalézt ve vyhlášce č. 313/2014 Sb., o označování a pasech psů, koček a fretek v zájmovém chovu při jejich neobchodních přesunech.

Očkování proti vzteklině

Pes musí být očkovaný proti vzteklině, a to od 12 týdnů stáří. Toto očkování provádí soukromý veterinární lékař v souladu s vakcinačním schématem dané očkovací látky. Očkování proti vzteklině musí být provedeno inaktivovanou vakcínou obsahující alespoň 1 mezinárodní jednotku (norma WHO), nebo rekombinantní očkovací látkou.

Ošetření proti echinokokům

Před vstupem na území Irska, Malty a Finska musí být psi ošetřeni proti echinokokům, tj. odčerveni. Ošetření psů proti echinokokům musí být provedeno soukromým veterinárním lékařem ve lhůtě 120 až 24 hodin před vstupem na území těchto států a musí jím být potvrzeno do pasu. V pase musí být zaznamenáno datum a hodina ošetření, název přípravku a výrobce. Účinnou látkou použitého přípravku musí být prazikvantel.

cestování se psem

Jak cestovat se psem do zahraničí?

S jedním majitelem může jet maximálně 5 psů. Výjimkou jsou cesty na chovatelské výstavy, sportovní akce a soutěže. Cestovní pojištění pro psa není povinné, ale doporučené. Nelze uzavřít samostatně, ale můžete jej sjednat jako připojištění ke svému cestovnímu pojištění.

Povinnosti a doporučení ohledně cestování se psem do zahraniční se mohou měnit. Vždy před vycestováním proto se doporučujeme informovat na portálu Státní veterinární správy ČR nebo na veterinární správě země, do které se chystáte.

Jaký pes může do letadla?

Co se cestování se psem letadlem týče, majitelé malého psa do 8 kg si mohou svého mazlíčka vzít s sebou na palubu. Pes musí být v uzavíratelné přenosce s pevným a nepropustným dnem o rozměrech maximálně 43 x 30 x 27 cm. V případě, že pes váží přes 8 kilogramů, je potřeba přenosku odbavit, jelikož bude muset cestovat v zavazadlovém prostoru.

Přepravka, ve které pes poletí v podpalubí, by neměla přesáhnout rozměry 130 x 69 x 80 cm. Stejně tak k odbavení nemůžou psi, kteří mají více než 32 kilogramů. Přepravka musí být vybavena jídlem a vodou, a zároveň označena vaším jménem a telefonickým kontaktem. Výše zmíněná pravidla jsou obecná, a tak doporučujeme, abyste před letem kontaktovali vámi vybranou aerolinku a zeptali se na jejich přístup k přepravě čtyřnohých mazlíčků.

pas pro psa

Jak cestovat se psem v autě?

Psi i další zvířata musí být během přepravy v autě zajištěna podle pravidel silničního provozu. Také zvířata v nákladovém prostoru musí být bezpečně zajištěna. Pokud tak neučiníte, hrozí Vám pokuta. V současné době můžete obdržet tučnou pokutu až ve výši 2000 Kč. Ztráta bodů Vám v tomto případě nehrozí.

Nejedná se pouze o bezpečnost zvířete, ale také ostatních cestující ve vozidle. Dokonce i malé zvíře, které není při nehodě v interiéru vozidla zajištěno, může přestavovat smrtelné nebezpečí. Abyste takovému nebezpečí předešli, používejte bezpečnostní systémy, jichž je na trhu velké množství.

Jak cestovat se psem v autě? Ideálním způsobem přepravy psa je v autosedačce, nebo v přepravním boxu. K dispozici je v nejrůznějších velikostech a jsou opatřeny nepropustným a neklouzavým dnem a zajišťují psovi vlastní klidovou zónu pro odpočinek během cesty.

Další možností je bezpečnostní postroj a pás. Vhodné na kratší cesty, pokud chcete mít psa více při ruce, nebo se vám box do auta prostě nevejde. Pes také může cestovat v zavazadlovém prostoru, který opatříte mříží, přepážkou či sítí.

Kdy pes potřebuje pas?

Pokud se psem cestujete do zemí Evropské unie, potřebuje pas. Při cestování mimo EU je nutné zjistit konkrétní pravidla. Podmínky pro cestování se psem je nutno splňovat i v případě států, kterými pouze projíždíte.

Jak získat cestovní pas pro psa?

Cestovní pas pro psa získáte u soukromého veterináře. Pas pro psa musí být schválený Krajskou veterinární správou a bude platný ve všech členských státech EU. V cestovním dokladu musí být uvedena osoba, se kterou zvíře do zahraničí cestuje, zpravidla majitel psa. Pokud se psem cestuje někdo jiný, je povinné písemné zmocnění majitele.

Kolik stojí pas pro psa?

Cena za vystavení cestovního pasu pro psa se pohybuje kolem 500 Kč.