Jak vybrat momentový klíč?

Utahování šroubů není jen o síle – je to citlivý proces vyžadující precizní nástroje. Momentový klíč vám umožní dotáhnout šroub na přesně stanovený moment, aby se předešlo jeho zlomení v závitu. Jak se v široké nabídce klíčů vyznat a vybrat ten nejvhodnější?

Co je momentový klíč?

Momentový klíč slouží k dotahování šroubů a matic na předepsaný moment. Pokud šroub přetáhnete, může se náhle zlomit v závitu a přidělat vám práci a nemalé výdaje. Každý šroub má maximální pevnost danou materiálem a typem výroby, na kterou se ale neutahuje. Úkolem konstruktéra je s ohledem na vlastnosti šroubu a typ využití určit maximální utahovací moment a poté jej s pomocí momentového klíče dodržet. Pro profesionály jsou momentové klíče naprosto nepostradatelné, ale najdou uplatnění také při výměně pneumatik nebo údržbě jízdního kola.

Výběr momentového klíče

Momentové klíče se dělí na mechanické a digitální. Mechanické klíče dále rozlišujeme na ohybové, zkrutné a ráčnové. Zkrutné klíče sice vynikají přesností, ale vyžadují sledování stupnice. Nejrozšířenější ráčnové klíče mají pružinový mechanismus se západkou, která při dosažení předepsaného momentu přeskočí a tím dá povel k ukončení práce. Digitální momentové klíče využívají zkrutného mechanismu, ale přinášejí navíc výhodu zvukového upozornění při dosažení nastaveného utahovacího momentu. Při výběru momentového klíče zohledněte, jak často jej budete používat a co budete utahovat. Zkontrolujte velikost čtyřhranu, aby byl kompatibilní s vaším nářadím a šrouby a ujistěte se, že klíč pokrývá potřebný rozsah utahovacích momentů pro vaše aplikace.

Kde koupit momentové klíče?

Česká společnost GM Technik s.r.o. nabízí široký sortiment momentových klíčů, včetně utahovacích, obousměrných, stranových a digitálních modelů pro nejnižší i nejvyšší kroutící momenty. Firma s více než 30letou tradicí navíc zajišťuje servis a kalibraci klíčů. Společnost GM Technik s.r.o. nabízí kvalitní nářadí a stroje od více než 25 renomovaných výrobců, včetně certifikovaných kalibračních přístrojů britské značky Norbar, známých svou přesností a spolehlivostí. Veškeré nářadí si můžete prohlédnout na přehledných webových stánkách firmy https://www.gmtechnik.cz/ nebo rovnou objednat na spolehlivém e-shopu. Široký sortiment doplňuje špičkový zákaznický servis, rychlé dodání, odborné poradenství a kvalitní servis.