S jakou zahradní technikou na trávník?

Letošní rok je bohatý na vláhu a tak není divu, že tráva na zahradách roste velmi rychle. Kdo nechce mít travní porost až po kolena, měl by ho včas posekat. Během května a června je trávník třeba sekat minimálně jednou týdně. Tráva bujně roste během celých prázdnin a zahradní technika si odpočine až na konci babího léta.

Kdy sekat?

Okrasný trávník je třeba sekat tak, aby nám zůstala stébla o výšce tři až čtyři centimetry. Užitkový může být i vyšší. Záleží také na tom, zda je trávník ve stínu nebo na slunném místě. Ve stínu je lepší ponechat stébla o výšce kolem pěti centimetrů, aby trávník nezačal řídnout. Chceme-li mít reprezentativní zelenou plochu, kterou bude každý obdivovat, čekají nás během vegetačního období hodiny sekání. Nejlépe se nám bude se zahradní technikou pracovat brzy ráno nebo později odpoledne, kdy nejsou tak vysoké teploty.

Jaké pomocníky si vybrat?

Na výběr máme hned několik typů sekaček. Vřetenové, které stébla trávy šetrně stříhají, levnější jednoduché, ale rychlé rotační, a také strunové na špatně dostupná místa. Kdo má velkou zahradu neprohloupí, když si pořídí bubnovou sekačku nebo zahradní traktor. Dobrým a moderním pomocníkem jsou robotické sekačky, které pracují zcela samostatně.

 

Elektrická nebo motorová?

Elektrické sekačky jsou lehčí, levnější a snadněji se udržují. Je však třeba počítat s tím, že potřebují zdroj elektřiny, takže nejsou příliš vhodné na rozlehlé a členité zahrady. Motorové mají vyšší výkon, lze s nimi zajet dál, ale jsou dražší a hlučnější.

S výběrem nejen zahradní techniky vám pomohou ve firmě Ivo Sommer HUSQVARNA v Novém Městě na Moravě. Specialisté, kteří se v oboru pohybují už 32 let, nabízejí nejen sekačky, křovinořezy, motorové pily, ale také vysavače, foukače a sněhové frézy. Zákazník dostane zahradní techniku odzkoušenou a s instrukcemi, jak s ní bezpečně a spolehlivě pracovat. Samozřejmostí je záruční a pozáruční servis.