Uprostřed hlubokých lesů, na hranici s Německem

Stává se vám, že váš mobil neustále zvoní, všichni se vás dožadují a vy toužíte odejít někam, kde je naprostý klid? Vypravte se do chráněné krajinné oblasti Český les, konkrétně do Pensionu Pleš. Stojí na samotě v místě, kde kdysi bývala stejnojmenná obec. Najdete tady původní nedotčenou přírodu, romantická zákoutí, historické zajímavosti a telefon vám zvonit nebude, protože tady není signál.

Obec Pleš stávala nedaleko státní hranice na odlesněné náhorní planině. V 16. století tady bývala sklárna, osada vznikla o sto let později a ještě v roce 1930 zde včetně osad žilo kolem tisícovky obyvatel. Po roce 1945 se opuštěná horská obec Domažlicka osidlovala jen velmi pomalu, když tady bylo v 50. letech zřízeno hraniční pásmo, naděje na obnovu života skončila docela. Všechny domy byly zbořeny, stát zůstala jen hájovna a horský hotel. Ten přestal sloužit původnímu účelu a byl přestavěn na kasárna pohraniční stráže.

Dnes jsou tady kromě penzionu, otevřeného v roce 2009, tři samostatné kompletně vybavené a zařízené domy, v nichž je nabízeno ubytování až pro 15 osob. Nejbližší česká obec Rybník je vzdálena šest kilometrů, ale o hosty je dokonale postaráno po všech stránkách. Ubytování je ve dvou mezonetových čtyřlůžkových pokojích, jednom dvoulůžkovém pokoji a jednom třílůžkovém s možností přistýlky. Všechny pokoje mají vlastní sociální zařízení, v ceně ubytování jsou i snídaně. Pronajmout si lze i objekty vzdálené asi 200 metrů od penzionu, v každém je obývací pokoj s televizí, kompletně vybavená kuchyně, sociální zařízení se sprchovým koutem a tři ložnice. Ubytovaným je k dispozici uzamykatelný prostor na kola.

V objektu penzionu se nachází restaurace s kapacitou 38 míst, která vaří výbornou domácí kuchyni, ve venkovní peci a na lávovém kameni se peče pizza, čerství pstruzi, vepřová kolena, steaky a další dobroty. Sladkou tečkou za malou hostinou se může stát domácí zákusek. Restaurace je připravena občerstvit nejen ubytované a příchozí, ale také připravit akce pro větší skupiny hostů.

Okolí penzionu je ideální pro pěší i cyklistické výlety, turisté se mohou vypravit na vrch Velký Zvon s mnohapatrovým vojenským zařízením na vrcholu nebo na vedlejší vrchol hory Malý Zvon. Na vrchu Ebene na německém území je dobře udržovaná turistická rozhledna Böhmerwaldturm, postavená v 80. letech minulého století. Za návštěvu stojí také zámek v obci Poběžovice, obce Hostouň a Bělá nad Radbuzou.