6 ozkoušených tipů, jak se rychle učit a 4 vědecké rady na závěr

jak se ucit

Blíží se maturita nebo zkouškové období a vy stále nevíte, jak dostat obrovské množství informací do hlavy? V dnešním článku se dozvíte, jak se co nejefektivněji a nejrychleji naučit na zkoušky, kdy je ideální čas k učení nebo čím podpořit svou paměť. Kromě osvědčených tipů přinášíme taky 4 vědecky podložené rady.

Vytvořte si plán

Před samotným učením si sepište, co všechno se musíte naučit, jaké materiály chcete projít, a vytvořte si realistický a udržitelný plán učení. Nezapomeňte si vyhradit dostatek času na opakování látky. Pokud chcete učením strávit co nejméně času, opakujte si učivo ve správných intervalech. Zásadní je si látku zopakovat nejpozději den po prvním naučení – pokud si učivo zopakujete do 24 hodin, může vám z něj utkvět až 80 %. Látku si poté znovu zopakujte alespoň jednou během semestru a pak během zkouškového období.

jak se efektivne ucit

Příjemnou atmosférou ke skvělým výsledkům

Zkuste si učení „romantizovat“ – učte se u organizovaného stolu, zapalte si oblíbenou vonnou svíčku a uvařte si šálek lahodné kávy. Některým lidem vyhovuje učit se v naprostém tichu, jiní potřebují k maximálnímu soustředění hudbu nebo tzv. bílý šum, který je vhodný zejména pro studující s poruchami pozornosti. Na internetu najdete nespočet studijních playlistů s jazzovou nebo klasickou hudbou, stejně jako několikahodinová videa se zvuky deště, krbu nebo kavárny. Nebojte se experimentovat a zjistit, co pro váš mozek funguje nejlépe.

Učivo musíte pochopit

Abyste si látku dokázali zapamatovat, je důležité rozumět tomu, co se učíte. Zkuste si představit, že vysvětlujete složité myšlenky malému dítěti. Právě schopnost jednoduše vysvětlit danou problematiku značí, že se v ní orientujete. Složité koncepty také zkuste aplikovat na praktické příklady ze života, stanou se hned stravitelnějšími. Nebojte se vzít si na pomoc také moderní pomocníky, například umělou inteligenci. Pokud máte problém s pochopením daného učiva, zadejte umělé inteligenci příkaz, ať vám látku vysvětlí jako pětiletému dítěti.

Udržujte se v kondici

Učit se můžete sebevíc, ale bez dostatku odpočinku, pohybu a kvalitních živin je vám to k ničemu. Dopřejte svému tělu pravidelný spánek dlouhý alespoň 7-8 hodin, váš mozek potřebuje čas na regeneraci. Mezi učením si dopřejte pravidelné pauzy a nezapomínejte ani na oblíbené aktivity, ať už je to setkávání s přáteli, procházky do přírody nebo návykový seriál. Sedět celý den nad učením neprospívá ani vašemu tělu, proto nezapomeňte na protahování a cviky na správné držení těla.

V neposlední řadě podpořte fungování vašeho mozku vhodným stravováním bohatým na omega-3 mastné kyseliny. Do jídelníčku zařaďte ryby, ořechy, ale také hořkou čokoládu, která uvolňuje serotonin nebo pomeranče, které jsou plné vitaminu C zvyšujícího mozkovou aktivitu.

Tvořte myšlenkové mapy

Myšlenkové mapy jsou vizuální nástroj, který vám pomůže uspořádat si myšlenky, získat přehled o studované látce a obecně učivu lépe porozumět. Díky myšlenkovým mapám jste schopni vidět souvislosti, a navíc jsou skvěle zapamatovatelné. Jak vytvořit myšlenkovou mapu? Stačí vám fixy a papír, do jehož středu napíšete hlavní téma. Na toto hlavní téma začnete přidávat větve, které reprezentují podtémata nebo dílčí myšlenky. Tyto pak dále rozvětvujte do konkrétnějších podvětví, které podrobně rozvádějí hlavní téma. Pro lepší vizuální organizaci můžete použít různé barvy nebo symboly, abyste odlišili různé druhy informací nebo vztahy mezi myšlenkami.

kde se ucit

Který váš smysl nejlépe vstřebává informace?

Ze školy jsme zvyklí vstřebávat informace zejména čtením, ale to nemusí být efektivní metodou pro každého. Mnozí lidé lépe vstřebávají informace poslechem, k čemuž slouží jak vzdělávací podcasty, tak mnohé aplikace, které vám zadaný text přečtou.

Vědecky ověřené metody

Učení bylo, je a bude předmětem mnoha vědeckých výzkumů. Ačkoliv je fungování mozku stále velkou neznámou, přinášíme vám 4 vědecká zjištění o učení.

Aktivní vybavování

Nejčastější metodou učení je bohužel nadále pasivní vstřebávání informací. Opakované čtení, zvýrazňování, a dokonce ani přepisování informací ale není efektivní metodou učení. Díky aktivním metodám učení dostanete informace do hlavy mnohem rychleji. Mezi tyto metody patří testování se, ať už individuálně nebo třeba ve studijní skupině se spolužáky nebo učení se s kartičkami. Kartičky si můžete vytvořit i online, a je navíc pravděpodobné, že stejné téma už zpracoval někdo před vámi. Vyzkoušet můžete i tvorbu myšlenkové mapy zpaměti.

Vyhněte se multitaskingu

V dnešní době nekonečných podnětů je téměř nemožné plně se věnovat jediné činnosti, ale při učení je to potřeba. Neustálým přepínáním mezi učením a chatováním s kamarády nebo projížděním sociálních sítí ztrácíme schopnost soustředit se na jedinou činnost. Proto se učte po předem stanovených časových úsecích, během kterých odložíte mobilní telefon mimo pracovní stůl. Soustředění vám mohou usnadnit i mnohé aplikace, které vám po stanovenou dobu nedovolí otevřít sociální sítě nebo hry.

Změňte prostředí

Ohledně nutnosti měnit pracovní prostředí existují dvě teorie. Jedna tvrdí, že pokud se učíte na více místech, informace se může zachytit o více „paměťových háčků“, podle druhé se mozek po určité době jednoduše nudí. Jisté každopádně je, že byste se během učení měli přemísťovat do různých místností nebo třeba vyměnit svůj pokoj za knihovnu, park nebo klidnou kavárnu.

Učte se průběžně

Tohle jste číst nechtěli, ale bohužel je to tak. Nejefektivnější metodou učení zůstává průběžné učení se po menších tematických a časových úsecích. Nejenže pak můžete zazářit už při hodinách, ale učivo spíše pochopíte a pravděpodobněji se uloží do dlouhodobé paměti. Pokud se navíc učíte obrovské kvantum látky najednou, mozek pod náporem stresu a vyčerpání nedokáže správně fungovat.