Jak často chodit do sauny a jak dlouho v ní ideálně být?

jak casto chodit do sauny

Sauna je skvělým způsobem, jak se zbavit stresu, posílit imunitu a detoxikovat organismus. Aby sauna přinášela vašemu zdraví prospěch, je důležité vědět, jak ji používat. Dnešní článek vás provede světem saunování, pomůže vám vybrat vhodný typ sauny a zodpoví klíčové otázky ohledně jejího používání. Jak často je vhodné saunu navštěvovat? Jak dlouho je dobré v sauně být? A jak po saunování správně odpočívat?

Jakou saunu si vybrat?

Nejznámějším typem sauny je finská sauna s typickými dřevěnými obklady, lavicemi a vysokou teplotou. Teplo ve finské sauně zajišťují saunové kameny. Tento typ sauny se vyznačuje nízkou vlhkostí vzduchu, a naopak velmi vysokou teplotou, která dosahuje 70 až 100 °C. Oblíbená je také infrasauna, která láká návštěvníky nižší teplotou pohybující se v rozmezí 38 až 48 °C. Teplo v infrasauně zajišťuje infračervené záření. Také infrasauna se vyznačuje nízkou vlhkostí vzduchu. Pro osoby s dýchacími obtížemi je ideální parní sauna, v níž se teplota pohybuje okolo 45 °C a vlhkost vzduchu je téměř 100%.

Pro koho je sauna (ne)vhodná?

Saunování je vhodné pro všechny věkové kategorie, nicméně pokud máte nějaké zdravotní problémy, návštěvě sauny by měla předcházet konzultace s lékařem. Stejně tak osoby nad 60 let bez předchozích zkušeností se saunováním by se měly před svojí první návštěvou poradit s odborníkem. Spodní věková hranice pro saunování je stanovena na jeden rok věku, kdy už je u dětí ustálen termoregulační cyklus. U dětí je však naprosto klíčové dodržovat doporučenou dobu saunování, dostatečný přísun tekutin a správný odpočinek. Saunování není vhodné pro osoby s vysokým krevním tlakem (hypertenze) nebo problémy se srdcem, játry či ledvinami. Sauna neprospívá ani kožním problémům jako je ekzém nebo lupénka. Návštěvu sauny vynechejte při nemoci, vyčerpání a požití návykových látek.

jak dlouho byt v saune

Jak často chodit do sauny a jak dlouho v ní ideálně být?

Abyste pocítili všechny benefity saunování, měli byste saunu navštěvovat pravidelně, alespoň jednou týdně. Frekvenci můžete postupně zvyšovat, ideální je navštěvovat saunu asi 3x týdně. Jedno saunování ve finské sauně zahrnuje 3-4 cykly prohřátí v kabině a následného ochlazení ve sprše nebo bazénku. Ideální délka jednoho cyklu se liší podle různých faktorů, zejména zdravotního stavu a tolerance tepla. Pro většinu lidí je ideální zůstat v kabině asi 10 až 15 minut, ale důležité je naslouchat svému tělu a nepřetěžovat se. Zejména při prvních návštěvách, kdy si tělo teprve zvyká na vysoké teploty, opusťte saunu, pokud se necítíte dobře nebo pociťujete nevolnost. U infrasaun se cykly nedělají a jedno saunování trvá asi 30-40 minut.

Jak dlouho odpočívat po sauně?

Pobyt v sauně je pro tělo prospěšný, ale zároveň náročný, a je tak důležité dopřát si čas na regeneraci. Po posledním cyklu odpočívejte alespoň 10 až 15 minut, než se tělo vrátí do normální teploty a zotaví se z účinků tepla. Během odpočinku nezapomeňte dopřát svému tělu dostatečný přísun tekutin, ať už vodu, hydratační nápoje nebo ovocný džus. Po saunování se naopak vyhněte kávě a alkoholu. Po návštěvě sauny už nechoďte cvičit a než nasednete za volant, počkejte alespoň hodinu, vaše tělo má totiž zpomalené reflexy.

bazen sauna

5 důvodů, proč pravidelně chodit do sauny

  1. Detoxikace těla

Jedním z nejvýraznějších benefitů sauny je její schopnost detoxikovat tělo. Pocení během saunování pomáhá tělu odstraňovat toxiny a odpadní látky z pokožky a pórů.

  1. Posílení imunitního systému

Pravidelné saunování stimuluje imunitní systém zvýšenou produkcí bílých krvinek, a podporuje tak obranyschopnost těla proti infekcím a chorobám.

  1. Zlepšení kardiovaskulárního zdraví

Pobyt v sauně má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém. Zvýšená teplota v sauně způsobuje rozšíření cév a zvýšení průtoku krve, což zlepšuje prokrvení a snižuje krevní tlak. To může snižovat riziko srdečních onemocnění a cévních chorob.

  1. Uvolnění svalového napětí

Teplé prostředí sauny pomáhá uvolňovat svalové napětí a zmírňovat bolesti a křeče svalů. Při pobytu v sauně se uvolňují svaly a zlepšuje se krevní oběh, což vede k rychlejšímu zotavení po fyzické námaze.

  1. Zlepšení stavu pokožky

Teplo v sauně pomáhá otevírat póry a odstraňovat odumřelé buňky kůže. Pravidelné saunování může také stimulovat produkci kolagenu.

finska sauna