Jak se starat o tetování: Čím mazat tetování a co nedělat?

jak se starat o tetování

Pro správné hojení nového tetování je nezbytné se o něj náležitě starat. Aby vám dělalo radost (a ne starost), je potřeba vědět, jak pečovat o nové tetování. Ta sice není nijak náročná, zato vyžaduje vaši trpělivost a čas. V dnešním článku se dozvíte, jak dlouho se hojí tetování, nebo jak dlouho se nekoupat po tetování. Poradíme, jak se starat o tetování a čím a jak dlouho mazat tetování, aby vypadalo krásně i za několik let.

Čerstvé tetování

Tetování je mikro-pigmentovou implantací. Pomocí tetovací jehly či tetovací pistole jsou do kůže vpichovány částečky inkoustu či jiného barviva, Tetování je tak pro kůži velký zásah, a proto trvá, než jej tělo přijme. Kůže si musí projít celým procesem hojení. Aby vaše nové tetování zůstalo krásné, nevznikaly na něm jizvy a nevypadla z něj barva, musíte tento proces hojení podpořit.

Tatér v salonu odvedl pouze polovinu práce – druhá půlka je na vás. Protože to, jak se o tetování budete starat, ovlivní jeho vzhled i třeba za 10 let. Pokud péči o nové tetování zanedbáte, viditelně se to projeví.

Jak se starat o tetování?

Základem péče o nové tetování je hygiena. Po tetování máte drobné ranky ve vrchní vrstvě kůže (pokožka, epidermis). V tetovacím salónu vám tetování zabalí do zvláštní fólie, která by měla na kůži zůstat maximálně několik hodin. Orientačně hovoříme o 2 až 6 hodinách, vždy se však řiďte podle rad svého tatéra.

Než si obvaz z fólie z tetování sundáte, umyjte si ruce vodou a mýdlem. Tetování pak pravidelně omývejte velmi jemným (například dětským) antibakteriálním mýdlem. Osušit jej můžete papírovou utěrkou, nebo bavlněným kapesníkem.

Na vzduchu si tetování samo vytváří ochrannou vrstvu a tělo tak započne proces hojení. V této fázi tetování vůbec nemažte! Až se tetování vysuší a objeví se stroupky, můžete jej začít mazat. Za žádnou cenu tyto strupy nesmíte strhávat, ani když vás kůže bude svědit sebevíc. Doporučujeme krém Bepanthen. Po několika prvních dnech jej můžete vyměnit za krém dle vašich preferencí.

Následujících 30 dní se vyhněte bazénům, sauně, soláriu, UV záření a namáhání pokožky. Na pár dní také vylučte alkohol, kouření a jiné návykové látky.

jak se starat o tetování

Jak dlouho mít náplast na tetování?

Vpichy jehlou vytvoří na povrchu kůže ranky, do kterých by se mohla snadno zanést infekce. Z toho důvodu vám v tetovacím salonu ihned po dokončení tetování místo zalepí speciální náplastí na tetování, nebo fólií.

Jak dlouho mít náplast na tetování? To je individuální a přesnou dobu vám s jistotou řekne pouze tatér. Doba závisí na velikosti tetování, jeho umístění i na tom, jestli jde pouze o obrys, nebo je vybarvené. Nejkratší možná doba jsou dvě hodiny, nejdelší možná doba jsou dva dny. Do té doby však obvaz nikdy nesundávejte ani neodkrývejte, aby se tetování nedostalo na vzduch a do kontaktu s bakteriemi.

Čím mazat nové tetování?

Další fází, jak se starat o tetování, je jeho mazání. Aplikace hojivé masti na tetování pomáhá udržovat pokožku hydratovanou a urychluje hojení. Z přípravků na trhu se osvědčily krémy s dexpanthenolem: Kalciová mast či Bepanthen. Vhodný je také výživný krém s vitaminem A a E, Nivea Creme nebo čistá lékařská vazelína. Mějte se však na pozoru – příliš tlustá vrstva krému (a především vazelíny) by mohla ucpat póry a tetování by začalo mokvat. To by mělo za následek vyblednutí tetování ještě dříve, než se zahojí.

jak dlouho mazat tetovani

Jak často mazat nové tetování?

Krém nanášejte na tetování v tenké vrstvě a s četností to nepřehánějte. Aplikujte nanejvýš dvakrát až čtyřikrát denně, nebo když je kůže na místě tetování suchá a napnutá. To je například po sprše.

V akutní fázi (po sundání náplasti) je potřeba mazat tetování alespoň jeden týden. V ideálním případě mažte až do úplné regenerace pokožky, co může být až 6 měsíců. Záleží samozřejmě velikosti tetování a na jeho umístění.

Jak dlouho se hojí tetování?

Již po 30 dnech se pokožka může jevit jako zcela zhojená, bez stroupků a jizev. Po uplynutí alespoň jednoho měsíce můžete navštívit bazén či saunu. K hlubší regeneraci pokožky však dochází až za dalších 5 měsíců.

Jak se starat o tetování po uplynutí 30 dnů?  K tomu patří ochrana pokožky před UV zářením v podobě krému s UV faktorem. Hojení navíc podpoříte i dávkou vitamínu C, zinkem a biotinem.

Jak dlouho se nekoupat po tetování?

Pokud máte čerstvé tetování, koupání byste se měli vyhnout alespoň na tři týdny. Tím není myšleno sprchování, tetování je třeba udržovat v čistotě. Alespoň 3 týdny se nekoupejte ve vaně, v bazénu, v moři a nenavštěvujte saunu. Obecně platí, že koupat se můžete až ve chvíli, kdy z tetování sami slezou stroupky.