Horizontálně řízené podvrty jsou technologií budoucnosti, šetří peníze i životní prostředí

Bezvýkopové technologie budování zažívají v posledních letech prudký rozvoj, a není se čemu divit. Jedná se o inovativní přístupy k provádění stavebních prací bez nutnosti klasického vykopávání. Bezvýkopové práce se využívají pro sanace vodovodů, plynovodů či kanalizací, přesné řízení směru vrtu umožňuje provádět i složité trasy a vyhýbat se překážkám. Tyto technologie se vyznačují oproti klasickým vrtům minimálním zásahem do místních komunikací i životního prostředí a šetří navíc náklady, čas i nervy občanů. Skutečným odborníkem na bezvýkopové a zemní práce je česká společnost POSTOLKA-DRILLING, s.r.o., která vzešla z firmy Ladislav Postolka založené v roce 1992. Firma se řadí k nejzkušenějším dodavatelům řízených podvrtů v České republice.

Specializací firmy POSTOLKA-DRILLING jsou horizontálně řízené podvrty (Horizontal Directional Drilling neboli HDD) s výplachem a možností recyklace. Jedná se o ekologickou a nejmodernější metodu mikrotunelování, při které je zemina rozplavována pomocí vysokotlaké směsi, typicky vody a bentonitového bahna z drceného jílu. Za účelem šetření vodních zdrojů a snížení enviromentálního dopadu je poté látka použitá k výplachu recyklována. Firma z Nové Paky imponuje zákazníkům jak dlouholetými zkušenostmi a působivými referencemi, tak vysoce kvalitní a účinnou technikou. Společnost POSTOLKA-DRILLING prováděla například podvrt vodního toku Otava či odvodňovací vrt v kamenolomu Čertovy schody, u sousedů pracovníci provedli dva řízené podvrty Malého Dunaje. Firma provádí také neřízené zemní podvrty, což jsou metody vytváření podzemních tunelů bez přesného směřování nebo řízení vrtání. Ačkoliv oproti HDD vrtům mohou mít neřízené zemní podvrty větší dopad na okolní prostředí a mohou být méně přesné, v některých případech jsou vhodné, zejména pro menší a jednodušší projekty.

Společnost využívá několik vrtných souprav od osvědčené americké značky Vermeer, která dodává nejmodernější technologie vhodné i do velmi náročných geologických podmínek. Zkušení pracovníci jsou schopni překonat horniny o tvrdosti 1 až 7, dokážou pracovat v délkách až 800 metrů, v průměru vrtu až do 1200 mm, v průměru potrubí až do 1000 mm a v hloubkách až do 65 metrů. POSTOLKA-DRILLING disponuje také vybavením na skalnaté horniny, míchacími a recyklačními jednotkami a nejdokonalejším lokalizačním zařízením firmy DCI – Falcon F5 Plus s hloubkovým dosahem až 65 metrů, které dokáže pracovat v podmínkách aktivního i pasivního rušení. Ve vozovém parku společnosti jsou dále připraveny čtyři nové Tatry 815 a šest podvalníků určených pro přepravu nadměrných nákladů.