Kuželky mají v Benešově dlouhou tradici

Možná chodíte s partou kamarádů hrát bowling a říkáte, že jdete na kuželky. Ve skutečnosti jde o zcela různé aktivity. Bowlingové koule se pohybují nepřímo a umožňují shodit několik kuželek najednou, mají vždy stejný průměr, ale různou hmotnost a jsou v nich otvory na prsty. Průměr koule na kuželky je 160 milimetrů, má hladký povrch a váhu 2,8 kilogramu. Díky její velikosti není tak jednoduché shodit několik kuželek jedním hodem. Také dráhy jsou odlišné, bowlingová dráha je pevnější a zvládne i tvrdší nárazy, kuželková je pevná, ale křehká a koule se nesmí házet, ale valit. V  bowlingu je na konci dráhy postaveno deset kuželek postavených do trojúhelníku, u kuželek je cílů jen devět a jsou postavené do tvaru kosočtverce. Hráči házejí postupně, jeden musí kompletně odházet a potom následuje další. Do celkového skóre se počítá jen přesný počet trefených kuželek, a to po 25 nebo 50 hodech.

Z výše uvedeného vyplývá, že kuželky nejsou jen zábavou pro přátele, ale poměrně náročným sportem, který od hráče vyžaduje přesnost a rychlost při hodu koulí.

Početné příznivce mají kuželky v tělocvičné jednotě v Benešově. Kuželky tady bývaly skoro u každé hospody, v roce 1949 klub kuželkářů vstoupil do Sokola a v roce 1950 se začala hrát župní soutěž. O dva roky později se družstvo už dostalo do svazového finále a v roce 1960 soutěž vyhrálo. Oddíl měl v tomto roce v různých soutěžích již tři družstva. V následujících letech postoupil do 11. ligy a začal pracovat s dorostem. Díky podpoře města byl v Benešově v roce 1969 postaven moderní čtyř dráhový kuželník. Družstvo začalo hrát nejvyšší soutěž a zúčastnilo se i mezinárodních turnajů. Své soutěže zahájily v 70. letech minulého století i ženy, které sbíraly jedno uznání za druhým. Kuželník byl zrekonstruován a zařadil se k nejmodernějším v ČR.

Kuželky se v Benešově hrají i po roce 2000, rok 2002 se stal významným hned pro dva sportovce. Lászlo Molnár vybojoval na Mistrovství ČR druhé místo a Marcela Černá stanula na stupni nejvyšším. Vnitřní prostory kuželníku byly zrekonstruovány, jsou zde nové šatny, hlediště, sociální zařízení a hráči dostali i nové náčiní. Úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Klub, který oslavil už 60. výročí založení, pořádá akce pro školy, mládež, hráče v celé republiky i širokou veřejnost a snaží se s tímto sportem seznámit všechny, kteří o něj mají zájem. TJ Sokol Benešov lze kontaktovat na e-mailu benesov@sokol.eu.