Relaxujte s fujarou

Lidská činnost je často spojena s hudbou, některé hudební nástroje pocházejí přímo z přírody a znějí zcela přirozeně. Takové jsou koncovky a fujary, které vyrábí Marek Gonda z obce Komňa v Bílých Karpatech.

Koncovky jsou jednoduché dřevěné dechové nástroje, podélné píšťaly bez tónových otvorů. V minulosti se ozývaly z luk a pastvin středního a severního Slovenska, na Moravě z oblasti Beskyd a Valašska, kde na ně hráli při pasení ovcí pastýři. Koncovky jsou poměrně dlouhé, mají úzké vrtání a hraje se na ně s otevřeným nebo uzavřeným koncem. S otevřeným koncem na nich lze přefukováním zahrát všechny alikvótní tóny, uzavřením konce se základní tón posune o oktávu níže. Kombinací přefukování a uzavírání konce lze na koncovce zahrát kompletní stupnici. Čím silněji se do koncovky foukne, tím vyšší tón se ozve. Koncovky zažívají v současné době svou renesanci, hraje se na ně nejen v lidových souborech na Moravě a na Slovensku, jejich novými uživateli se stali lidé, kteří hledají relaxaci a odpočinek prostřednictvím tradiční hudby.

Velmi podobným nástrojem jsou fujary. Fujara je výjimečný nástroj nejen svými rozměry, kdy například v ladění G dosahuje délky 170 centimetrů, ale také svým plným a krásným zvukem, charakteristickým pro smutné a zádumčivé písně se zbojnickou a pastýřskou tematikou.

Koncovky a fujary od Marka Gondy jsou nejen hudebními nástroji, ale díky svému nádhernému zdobení uměleckými díly. Sám Marek Gonda se ke svému povolání dostal docela velkou oklikou. Vyrůstal na sídlišti v Martině, vystudoval botaniku a nikdo z jeho rodiny se hudbě nevěnoval. Hudbu uslyšel, když chodil přírodou a kráčel mezi květinami. Později začal vyrábět dechové hudební nástroje, v roce 2010 založil firmu a dnes má za sebou práci na stovkách, možná tisícovkách koncovek, fujar a dalších druzích píšťal. Každý nástroj se ze dřeva snaží vyrobit co nejlépe, nechává se vést svým instinktem a věří, že jeho zvuk bude ideální pro toho, kdo si nástroj koupí. A tyto úžasné nástroje si na e-shopu této jedinečné a ověřené společnosti můžete koupit i vy, stačí se zaposlouchat do jejich tónů, uveřejněných spolu s fotografiemi a podrobnými popisy.