Jak probíhá odbavení na letišti? 6 kroků k odbavení zavazadla

Jak probíhá odbavení na letišti

Letiště mohou být velmi stresujícím prostředím, obzvláště pokud nejste na létání zvyklí. Ať už letíte poprvé nebo jste od poslední dovolené zapomněli, jak to na letišti chodí, jistě vám přijde vhod tento průvodce odbavením. Pro letecké nováčky i ostřílené cestovatele navíc přikládáme několik užitečných typů. Nezbývá než vám popřát šťastný let!

Co vše udělat před odletem?

1. Nákup letenky

Každé cestě letadlem předchází nákup letenek. Zpravidla se nevyplácí s jejich nákupem čekat, neboť nejlevnější letenky se vyprodají nejdříve. Případné akce na letenky spouští většina leteckých společností asi 4 až 6 týdnů před odletem. Nezapomeňte si ověřit, že vám na e-mail přišlo potvrzení letu. Před každou cestou do zahraničí se také vyplatí zařídit cestovní pojištění.

 

2. Zjištění přepravních podmínek

Mnoho cestujících si předem nezjistí přepravní podmínky a poté buď musí odevzdat drahé suvenýry letištní kontrole nebo platit mastné pokuty. Každá letecká společnost má rozdílná pravidla ohledně rozměrů zavazadel a zakázaných předmětů na palubě, proto si pečlivě zkontrolujte, zda žádná pravidla neporušujete. Nezapomeňte si také zjistit podmínky pro cestování, zejména potřebné cestovní doklady.

odbaveni zavazadla

 

3. Příprava zavazadel

Před balením je nutné zjistit povolenou hmotnost a rozměry zavazadel pro daný let. Abyste nezapomněli přibalit důležité položky, s předstihem si sepište seznam všeho, co vám nesmí v kufru chybět. Při stresujícím balení na poslední chvíli máme totiž tendenci zapomínat. Pokud nemáte výrazný kufr, který bezpečně poznáte v záplavě ostatních zavazadel, označte si jej zavazadlovým štítkem s kontaktními údaji nebo barevnou stužkou.

 

4. Plán dopravy

Zkontrolujte si čas a místo odletu, včetně čísla terminálu. Poté si naplánujte, jak se na letiště a z letiště dostanete. Zpravidla jsou totiž umístěná na okraji měst, a na neznalých turistech tak vydělávají taxi služby a dopravní společnosti, které si za dopravu do centra účtují vysoké marže. Obvykle se můžete na letiště a z letiště dostat veřejnou dopravou, a ušetřit tak stovky korun.

Jak funguje odbavení na letišti?

Před nástupem na palubu musí cestující projít procesem odbavení, který zahrnuje následujících šest kroků.

1. Příjezd na letiště

Na letiště dorazte s dostatečným časovým předstihem. Ideální časovou rezervu vám obvykle poradí samotná letecká společnost, ale obvykle se udává 3hodinová rezerva, abyste měli dostatek času na odbavení, průchod kontrolou a nalezení odletové brány.

odbaveni na letisti

 

2. Check-in

Na přepážce pro odbavení je třeba předložit platný identifikační doklad a letenku. Některé letecké společnosti umožňují cestujícím odbavení online, které je rychlejší a pohodlnější. Kdy je ideální čas na online check-in? Zejména nízkonákladové letecké společnosti někdy prodají více letenek, než je v letadle míst, proto se vyplatí provést online check-in s dostatečným předstihem, alespoň den předem. Pokud ale provedete check-in v posledních hodinách před odletem, existuje vyšší pravděpodobnost, že dostanete sedadlo u okna nebo v uličce. Letecké společnosti totiž schválně drží tato žádaná místa do poslední chvíle, aby si je cestující za příplatek zarezervovali.

 

3. Palubní lístek

Po odbavení obdrží cestující palubní lístek (boarding pass), který slouží jako vstupenka na palubu letadla. Boarding pass obdržíte také po případném online check‑in, ten si můžete buď vytisknout nebo stáhnout do mobilu.

 

4. Vážení a označení zavazadel

Pokud neletíte pouze s batohem nebo příručním zavazadlem, které patří do úložného prostoru nad hlavou, musíte nechat odbavit také zavazadlo. Pracovník na přepážce zavazadlo zváží a označí jej letovými štítky, které obsahují informace o cílové destinaci. Využít můžete také služby samo odbavení, které dnes nabízí čím dál více letišť. Následně svá zavazadla odevzdáte pracovníkům letištního personálu, kteří je umístí do nákladového prostoru letadla.

 

cestovni pas

5. Bezpečnostní kontrola

Po odbavení je třeba projít bezpečnostní kontrolou, která zahrnuje průchod detektorem kovu a rentgenovou kontrolu příručních zavazadel. Setkat se můžete také s namátkovým testováním na výbušniny či drogy pomocí malého papírku, kterým se otře oděv, zavazadla a kůže rukou. Tekutiny o maximálním objemu 1 litr musí být umístěny v průhledném uzavíratelném sáčku, přičemž objem žádné nádoby nesmí překročit 100 ml. Frontám na bezpečnostní kontrolu se téměř nelze vyhnout, proto se do ní zařaďte nejpozději hodinu a půl před odletem. Po úspěšném zdolání bezpečnostní kontroly na vás čeká řada obchodů v tzv. bezcelní zóně, restaurace, kavárny i relaxační zóny.

6. Nástup na palubu

Po dokončení odbavení a bezpečnostní kontroly najděte na odletové tabuli svůj let a příslušnou bránu (gate). Doporučujeme vyhradit si dostatek času na nalezení správné brány. Buďte u ní připraveni nejpozději 30 minut před odletem, kdy se většinou uzavírá.